Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrejkovice

Obec Hrejkovice se nachází v severovýchodní části okresu Písek, přibližně 32 km severně od města Písku a 6 km západně od města Milevska. Obec leží po obou stranách silnice vedoucí z Milevska směrem na Žďákovský most. Obcí protéká od severu k jihu Hrejkovický potok, který vytéká z rozlehlého rybníku Hrejkovického a teče na jih k Velké a ke Květovu. Rybník Hrejkovický má rozlohu 23 ha. Západně od vsi je rybník Jezero o rozloze 10 ha.

Současnost
Správní území obce má výměru 1 333 ha a leží v nadmořské výšce 454 až 546 m. Do správního území obce spadají obce Níkovice, Pechova Lhota a osada Chlumek.

Hrejkovice se nacházejí v mírně zvlněné krajině uprostřed polí, lesíků a remízků. Turisticky  
značená cesta prochází z Milevska přes Níkovice a Pechovu Lhotu do Kovářova. Na trase cesty je řada přírodních pozoruhodností (skalní útvary, rybníky, boží muka a výhledy do krajiny). V samotných Hrejkovicích jsou státem chráněné stromy (dub a lípa) .  
Každoročně se vždy první  sobotu v lednu koná pochod Hrejkovická dvacítka

Historie

Hrejkovice jsou  vesnicí s dlouhou historií. První písemná zpráva je už z roku 1216, o Níkovicích a Pechově Lhotě jsou zmínky z 15. století. Původních, památkově hodnotných staveb se však příliš nedochovalo. Mezi kulturně hodnotné stavby z 19. století patří kaple na návsi v Hrejkovicích, Pechově Lhotě a Níkovicích.

Významné osobnosti
Mezi významné osobnosti, které se v Hrejkovicích narodily nebo zde působily, patří:

František Dubský
Řídící učitel, který působil v hrejkovické škole od r.1880 plných 35 roků. Staral se o to, aby v občanech vzbudil národní uvědomění. Založil v Hrejkovicích odbor Národní Jednoty Pošumavské, později Ústřední matice školské, obecní knihovnu a hasičský sbor. V Hrejkovicích i okolí pořádal přednášky o zemědělství, chovu zvířectva a podobně.

Bedřich Dubský
Znamenitý český archeolog, strávil v Hrejkovicích své mládí. Byl zde rovněž řídícím učitelem.

PhDr. Ota Dubský
Bratr Bedřicha Dubského, prof. obchodní akademie, lektor Vysoké školy obchodní v Praze, význačný překladatel.


Většina lidí se v minulosti živila zemědělstvím, lesnictvím a drobnými řemesly - od minulého století se rozvíjelo zejména řemeslo kamenické v Pechově Lhotě. Dnes je kamenická výroba soustředěna v lomu ve Vepicích a v kamenické provozovně v Přílepově.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hrejkovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA