Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Smetanova Lhota

Smetanova Lhota se svými částmi Vrábskem a Karlovem se rozkládá severně od Písku v povodí říček Skalice a Lomnice. Od Čimelic je vzdálena přibližně 2 km.

Krátce z historie
Smetanova Lhota vznikla asi v polovině 12. století. První písemná zmínka je z roku 1384. Patřila k maltézskému panství varvažovskému. Zachovala si původní půdorys uměle vytyčené zástavby s velkou elipsovitou návsí a rybníkem uprostřed.

Pamětihodnosti a zajímavosti

Karlov – barokní zámek
Ve vzdálenosti 1,5 km jižně od Smetanovy Lhoty v líšťanském polesí dal majitel čimelického panství hrabě Karel Bohumil Bissingen postavit kolem poloviny 18. století lovecký zámek. Později zámek přešel do majetku Vratislavů a od roku 1842 do roku 1948 orlických Schwarzenberků. Je to jednopatrová budova, sestávající ze střední válcové části oválného půdorysu se sálem, k níž ze stran přiléhají dvě kratší křídla. Zámek a hospodářský dvůr jsou památkově chráněné objekty.

Dalšími památkově chráněnými objekty je srubový špýchárek a 2 výklenkové kapličky poblíž Smetanovy Lhoty. Za pozornost stojí též kamenný most přes řeku Skalici.

Chráněným územím je lokalita Vystrkov – část vodního toku řeky Lomnice. Krajinná památková zóna Čimelicko – Rakovicko.

Významné osobnosti
-
známý fotbalista Jan Koller
- básník a dramatik Ing. Miloslav Kálal

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.severnipisecko.cz/smetanova_lhota.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA