Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kožlí

Kožlí je obec leží v jižních Čechách v bývalém okrese Písek. Nachází se v nadmořské výšce 398 m n. m. a první písemná zmínka pochází z roku 1396. Obec se nachází v oblasti severního Písecka.

Popis regionu
Severní Písecko je branou, jíž se vchází do turistické perly republiky – jižních Čech. Při pohledu shora se v  kopcovité krajině střídají rozsáhlé lesy s barevnými plochami polí, všude se zrcadlí velké množství rybníků, malých i velkých vodních toků a všechno oživují siluety kostelů a červené střechy na bílých staveních.

Malebným severním Píseckem v povodí řek Vltavy a Otavy kráčela historie od nepaměti a zanechala zde mnoho stop. Od pozůstatků pravěkých sídlišť, přes keltská oppida a tvrze ke hradům, zámkům, kostelům, klášterům, důmyslným rybničním systémům, památkám lidového stavitelství a zajímavým technickým stavbám. Žily zde bohaté šlechtické rody, jejichž osvícení členové povolali do svých služeb vynikající umělce a řemeslníky a dali tak vzniknout velkému kulturnímu dědictví. Lidová zručnost se projevila zejména ve stavbách selských stavení a kapliček.

Severní Písecko má i vysokou krajinnou hodnotu. Není tu žádný národní park ani chráněná krajinná oblast, a přesto je to oblast do značné míry původní a čistá. To spolu s množstvím historických památek vytváří ideální podmínky pro odpočinek a rekreaci. Snad největším lákadlem pro rekreanty je Orlická vodní nádrž, zámek Orlík a hrad Zvíkov. Kdysi velmi hluboké údolí Vltavy, které rozděluje oblast, je dnes překonatelné po mostech a krajina je dostupná po síti turistických a cykloturistických cest a tras.

Památky

Zřícenina gotického hradu
Hrad byl postaven kolem r. 1300 v sevřeném údolí na ostrohu nad soutokem Tisemského a Janovického potoka. Jako první majitel se uvádí r. 1318 Ctibor z Kožlí. Počátkem 15. stol. patřil hrad Petrovi z Pětichvost, který za bojů panské jednoty s králem Václavem IV. zachoval věrnost králi. Jeho syn už patrně na hradě nesídlil a prodal jej po r.1461 svému sousedu Zdeňkovi Konopišťskému ze Šternberka, který jej připojil ke konopišťskému panství. Zdeněk byl nepřítelem krále Jiřího z Poděbrad, jehož vojska r. 1468 hrad dobyla.

Romantická poloha zříceniny vždy lákala návštěvníky, patřil k nim i K. H. Mácha, který si ji nakreslil do svého deníku.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.severnipisecko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA