Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rakovice

Pojedete-li po silnici č. 4 („Strakonické“) směrem od Prahy, odbočte krátce po vjezdu do Čimelic vpravo. Po dvou kilometrech vjedete do obce, kterou asi do roku 1730 procházela dávná obchodní stezka a později císařská silnice, vedoucí z Prahy do Písku.

Historie
Málokterá obec se může pochlubit tak dlouhou, významnou a na události bohatou historií, jako Rakovice. Doporučujeme Vaší pozornosti stránky na www.mesta.obce.cz/rakovice, kde jsou zachyceny podstatné údaje o životě v obci i v okolí, které s velkou pečlivostí vyhledal, roztřídil a publikoval spisovatel Jan Toman.

První historická zpráva o Rakovicích pochází z roku 1045, ale lidé na území naší obce a do okolí přišli mnohem dříve. Zpráva z roku 1356 dokládá, že v té době měly Rakovice neobvykle vysoký počet obyvatel. Ještě v 15. a 16. století byly Rakovice větší, než sousední Čimelice. V roce 1658 koupil rakovický statek Ladislav Hrobčický z Hrobčic na Litoměřicku a v letech 1665 – 1669 nechal vystavět na místě staré tvrze zámek. Ladislav Hrobčický se angažoval ve veřejném životě a díky své funkci krajského hejtmana Prácheňského kraje v letech 1681 – 1685 se Rakovice na určitou dobu staly sídlem krajského úřadu.

Dalším významným majitelem Rakovic se stal Karel Bohumil, svobodný pán z Bissingenu a na Čimelicích. Rakovický zámek byl na čas sídlem bissingenovské vrchnosti, avšak Karel Bohumil Bissingen vzhledem ke svým významným funkcím nechal postavit v letech 1726 – 1730 vedle staré čimelické tvrze reprezentativní zámek, do kterého přesídlil.

Do rakovického zámku byl umístěn vrchnostenský úřad. Čimelický zámek byl spojen se zámkem v Rakovicích lipovým stromořadím, doplněným sochami z dílny sochaře Jana Hammera. Je pravděpodobné, že právě v důsledku vlivu Karla Bohumila Bissingena došlo k odchýlení trasy dosavadní císařské silnice od původního směru na Rakovice a Mirotice přímo na Čimelice. Nový silniční průtah Čimelicemi odsunul do pozadí význam naší obce. Rakovice spolu s Čimelicemi se později dostaly do majetku rodu Vratislavů z Mitrovic a v roce 1850 Schwarzenberků.

Památky

Památník Vintíř
V lese Chlumu u silnice Rakovice – Mirotice, který tu pravděpodobně označuje pohřebiště francouzských vojáků nebo důstojníků, kteří tu měli být popraveni patrně pro vzpouru.

Červený kříž
K této památce se váže pověst o třech francouzských princeznách, které zde byly brutálně zavražděny při ústupu poražené francouzské armády v roce 1742. Pověst zpopularizoval Alois Jirásek v povídce „Balada z rokoka“.

Kapličky v obci a kaplička u Slavkovické hory (kulturní památka)

Zbytky keltského hradiště na vrchu Hrad

V okolí pak Čimelice s barokními sochami z dílny Jana Hammera, zámek Orlík, Orlická přehrada, hrad Zvíkov, Mirotice s památníky Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého nebo Mirovice s kostelem sv. Klimenta a nově upraveného a udržovaného židovského hřbitova) a mnoho dalších.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.severnipisecko.cz/rakovice.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA