Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Minice

Malá, ale naše, dalo by se s trochou nadsázky říci o naší obci, neboť skutečně naší obcí se staly Minice po úsilí, které trvalo od roku 1941 do roku 1990! Do té doby jsme patřili spolu s Kakovicemi a Mišovicemi do spojené politické obce Kakovice.

Střípky z historie
Dávná historie pro nás zůstane zahalena tajemstvím, i když se dá obecně odvodit z dochovaných zpráv a archeologických výzkumů našeho regionu a také z pečlivé, v některých případech objevitelské práce spisovatele Jana Tomana. Doloženou skutečností je, že Minice patřily od poloviny 16. století až do roku 1848 k orlickému panství a spravovány byly  tzv. rychtou Letovskou. Novější historické události a boj o samostatnost obce jsou částečně zaznamenány v naší kronice.

Charakter krajiny, v níž se nacházejí Minice, je odedávna zemědělský. Naši dávní předkové však neměli snadný život. V raném středověku používali primitivní, nedokonalé nástroje a nářadí, k obdělávání půdy byla zpočátku používána jen lidská síla a výnosy byly minimální. Až v polovině 13. století došlo v zemědělství k převratným změnám. Rozšířilo se používání pluhu, koňského chomoutu a volského jha, což umožnilo využívání tažné síly dobytka. To si vynutilo zřizování delších pruhů polí, aby odpadlo časté a obtížné obracení na malých políčkách. V konečném důsledku muselo nutně dojít k přeorganizování celého vesnického katastru. Nový způsob obdělávání půdy, tzv. trojstranné hospodaření (ozim – jař – úhor) zajišťoval zvýšení výnosů a změnil od základu tvář venkova.

O gruntovních knihách
Původně stejnorodá vesnická společnost se staletým vývojem velmi rozrůznila. Ještě na počátku 16. století byly vesnice malé a tvořily je přibližně stejně bohatí sedláci. Postupně však docházelo k diferenciaci. Gruntem byla míněna selská usedlost. Některé se rozrůstaly, jiné byly rozprodávány nebo jejich části oddělovány ve prospěch půdy chalupnické a domkářské.

Gruntovní knihy vedly vrchnostenské úřady. Knihy zajišťovaly poddaným dědické právo k jejich gruntu – vznikaly však na různých panstvích v různou dobu, a tím jsou i dějiny zemědělských usedlostí časově různorodé. Gruntovní knihy orlického panství a tedy i pro Minice byly založeny roku 1587 za vlády Jana Jiřího se Švamberka.

Spisovatel Jan Toman uvádí ve své knize „Dějiny zemědělských usedlostí na středním Mirovicku“, že v Minicích byly grunty a chalupy: grunt Kuklovský – Jánských, chalupa při gruntu Jánských, grunt Kyselicovský, Vyškovský – Sádlovský, Benešovský – Zajíčkovský, chalupa při gruntu Korytovském, Korytovský, Belhovský, chalupa při gruntu Linhartovském – Vaněčkovském a grunt Hanzlíkovský-Linhartovský-Vanečkovský. Dále zde byla obecní hajnice, kovárna a několik dalších chalup. V gruntovních knihách jsou pak u každé usedlosti pozoruhodně podrobné záznamy o koupi, dědictví, přiženěnění, připsání a dalších okolnostech změn v držení.

Informace pro turisty
Pro pěší je v distribuci velký výběr turistických map např. mapa „Povltaví – Písecko – Orlík“.

Cykloturistům doporučujeme www.eurobeds.cz nebo www.cykloserver.cz.

Mapy jsou na internetu na: www.mapyonline.cz.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.severnipisecko.cz/minice.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA