Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křenovice

Ves leží po obou stranách hlavní silnice spojující Písek a Tábor, 2 km východně od Bernartic. Jihovýchodně od vesnice se zdvíhá návrší Březí (515 m).

Historie
Vznik obce Křenovice máme písemně doložen až k roku 1379, ale odhaduje se, že Křenovice existovaly už za Přemysla Otakara II. Po většinu své historie byla ves v majetku pražského arcibiskupství.

V obci stojí kaplička Panny Marie a pomník padlým v 1. světové válce s reliéfem T. G. Masaryka.

Významná osobnost
Narodil se zde básník Josef Kostohryz (1907 - 1987), autor převážně duchovně laděné lyriky vycházející z katolického pohledu na svět. V létech 1952 až 1963 byl jako katolický intelektuál vězněn komunistickým režimem. Publikoval pak jen na konci 60. let a v cizině.

Připomíná ho pamětní deska na jeho rodném domě. Citát z jeho díla, použitý v textu pamětní desky na jeho rodném domě, dokonale vystihuje jeho životní osudy: "Poznal jsem posměch, žaly a neštěstí všechna".

Památky

Ve vsi před kapličkou Panny Marie z r. 1876 stojí pomník obětem 1. světové války, který je zajímavý reliéfem tváře T. G. Masaryka a iniciálami jeho jména.

Další zajímavosti najdeme u silnice na Veselíčko: po pravé straně jsou to Boží muka a nad vesnicí vlevo kamenný kříž s letopočtem 1856.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sdruzeni-milevsko.cz/html/krenovice.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA