Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Paseky

Obec Paseky se nachází v rekreační oblasti středního Povltaví a Píseckých hor.

Leží přibližně 8 km vzdušnou čarou jihovýchodně od Písku. Asi v šestikilometrové vzdálenosti východním směrem, za Píseckými horami, probíhá tok Vltavy.

Součástí obce Paseky je osada Nuzov. Obec Paseky je součástí Svazku obcí blanicko - otavského mikroregionu. Přímo v obci Paseky je ubytovna Václavka, ideální výchozí bod pro pěší i cykloturistické výlety po Píseckých horách.

Historie
První kronika obce Paseky byla založena v r. 1888, a to na oslavu jubilea čtyřicetiletého panování "Jeho C. K. apoštolského veličenstva císaře a krále Františka Josefa I". Na první stránce je panovníkův portrét s následujícím oslavným životopisem, jubilejní hymnou a výzvou k zakládání pamětních knih. V témže roce také vladař navštívil Písek, což se zde také podrobně popisuje.

Prvním zde zmíněným starostou je Matěj Malkus, který svou funkci zastával ještě před r. 1888 a v tomto roce byl zvolen opět. Ten také prováděl zápisy do kroniky. V r. 1891 starostou zvolen Jan Študent z Pasek, který v zápisech pokračoval. V tomto období již byl k Pasekám připojen také Tálín. Jan Študent zvolen také v r. 1895, 1898 a 1902.

V r. 1905 starostou zvolen Josef Skala z Pasek, který obec vedl do r. 1914. Po něm nastoupil Josef Kouba.V r. 1901 proběhlo sčítání lidu. V Pasekách tehdy bylo 92 čísel popisných a 598 obyvatel, v Nuzově 15 čísel popisných a 104 obyvatel. V r. 1907 odděleny Paseky od obce Tálín. V květnu r. 1908 proběhla volba zemských poslanců, při kterých byl do tohoto sboru zvolen pasecký rodák z č. p. 27 Jan Malkus.

Druhý díl kroniky začal psát Jan Kouba, odborný učitel, knihovník, ruský legionář, předseda osvětové komise a režisér ochotníků. Po něm psal kroniku Josef Záhorka, po něm v r. 1953 Rudolf Sedláček. Od r. 1991 je kronikářem Václav Hronek. V r. 1919 se starostou stává Antonín Burghauser, řídící učitel, v r. 1920 František Zach, po něm v r. 1931 Ladislav Procházka.

Stavba elektrické sítě začala v Pasekách probíhat v r. 1927. Roku 1930 započata stavba okresní silnice přes Paseky. Kampelička dostavěna v r. 1933. Za 2. světové války byl starostou obce Jar. Pícha, který však na svou funkci resignoval v r. 1942. Po něm nastoupil B. Havlík, po něm v r. 1944 Václav Řehoř, r. 1946 Jar. Žák, v r. 1950 Václav Řeháček.

Památky

Roku 1719 bylo v písecké radě jednáno o pořízení zvonku do Pasek, který měl mít váhu 24 liber. Měl být zasvěcen Petru a Pavlu. Již tehdy zde tedy zřejmě stála kaplička, avšak kdy byla postavena není známo. Stavba větší zvonice byla provedena v r. 1926.

Jedná se pravděpodobně o kříž, zmiňovaný v obecní kronice v r. 1894. Nechal jej postavit zemský advokát František Daneš. Svěcení tohoto kříže bylo provázeno slavností a průvodem. Stojí na dolním okraji obce. Tento kříž se nachází na rozcestí na Nuzov. Datován 1894, na profilovaném žulovém podstavci, litina zřejmě pozdějšího data.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.municipal.cz/paseky/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA