Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nepoměřice

Historie
V roce 1912 bylo v Nepoměřicích 57 popisných čísel, kde bydlelo 300 obyvatel. Od roku 1421 byli Nepoměřičtí víry podobojí. A ještě po bitvě bělohorské ji vyznávali tajně a  v lesích i s jinými souvěrci se k pobožnostem scházeli.

V roce 1912 byly tyto nejstarší rodiny: Táborských (1654) a Brandejských (1721). V této době měl katastr výměru 537 hektarů, 18 arů a 62 m². Jména pozemků: za Humny, u Náveského rybníka, na Losách, u Lesa a u Vlčí jámy.

Až do husitských válek patřily Nepoměřice ke statkům pražského arcibiskupství. V roce 1498 byly připojeny k Červenému Hrádku. V polovině 16. století se staly součástí kralického panství. V roce 1583 byly připojeny k Pečkám a to až do roku 1848.

Roku 1633 měla nepoměřická obec 6 sedláků a ti drželi po 48-75 str. polí, 10 chalupníků po 12-30 korcích polí, kovárnu a panskou krčmu, ale jen 8 lánů lesa k Malešovu, kdežto vrchnost pečecká měla zde 32 lány lesa. Třicetiletá válka i zde po sobě zanechala stopy zla, protože zde bylo pět pustých rolnických usedlostí s to: Měšťánkova, Štěrbova, Němcova, Kabátovská, Řezáčova a dvě pusté chalupy: Baštova a Koptíkova. Na 300 korců polí leželo u vesnice ladem, které nikdo neobdělával.

V roce 1653 – 1654 měla obec pouze 62 obyvatel a byly zde čtyři rolnické usedlosti, čtyři nově usedlí, čtyři chalupníci, kovárna a panská krčma. Celkem měli 48 záhonů lesa a 577 korců polí, z nichž osévali jen 79 ozimem a 56jařinou. Měli celkem 5 koní, 15 volů, 30 krav, 29 jalovic a jednu svini. Usedlí tu byli tito sedláci: Táborský Ondřej, Hrubý Šimon, Daněk Daniel, Hejduk Jiří a nově usedlí Bleška, Pavlů, Zadražil, Zitko a Jakub, kovář Opasek a krčmář.

Chalupníci tedy byli: Jiří Horák, Václav Petránek, Jakub Tylinko, František Fiala. Měli po 15 str. 12 provazcích pozemků v ceně 40 –60 kop gr. míš, Josef Němeček, krčmář,měl po 20 str. polí, 2 ½ str. zahrady a loučného na 2 plachty v ceně 140 kop gr. míš. Domkáři tito: Pavel Kárník, Jiřík Jiskra, měli po 7 str. polí a pod 5 plachet loučného v ceně 25 kop gr. míš. a Michal Žídek měl 4 str. polí a pod 2 plachty loučného v ceně 15 kop gr. míš.

Roku 1725 zde byli tito sedláci a chalupníci s následujícím majetkem: Václav Táborský měl 45 str. 36 provazců v ceně 76 kop gr. míš., Dorota Brandejská, Jan Zadražil, Jakub Heyduk, Jiří Brandejský, Dominik Khörn, Petr Bartoš, Pavel Opasek, Jan Táborský, Josef Živsa měli živnosti stejné s Táborským Václavem a stejné ceny, kromě Bartoše, jehož usedlost stála 100 kop gr. míš., Strnadova 116 kop gr. míš., Pavla Táborského 110 kop gr. míš. a  Jiříka Brandejského 98 kop a 10 gr. míš. Chalupníci Jiří Horák v ceně 50 kop 10 gr. míš., Václav Petránek 40 kop gr. míš., Jakub Tylinko 50 kop gr. míš.

Památky
- Pomník v Nepoměřicích
- Zvonička v Nepoměřicích
- Park v Nepoměřicích

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nepomerice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA