Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Onomyšl

Nachází se severovýchodně od Uhlířských Janovic na rozcestí silnic kutnohorské a čáslavské se samotou Buda. Domy jsou stavěny z cihel a kamene takřka do kruhu a tvoří krásnou náves. Tou protéká slabý potůček, který vyúsťuje do malého rybníka, sloužícího jako vodní nádrž a celkově dokrášluje náves.

První zmínky jsou ze 13. stol., kdy ves Onomyšl náležela ke statkům arcibiskupství pražského. V r. 1436 císař Zikmund využil i Onomyšl k zástavě svých dluhů. Postupně docházelo ke střídání práva držeti tuto ves, až r. 1540 držel ves Václav Hrabáně z Přerubenic a na Pečkách. Právo výplaty však měla kapitula svatovítská. Smlouva z r. 1558 dává tuto věc do pořádku a od této doby náleží ves panství pečeckému.

V r. 1618 umřel nejmladší syn Hrabáňův Pavel a všechny statky připadly p. Kateřině Lukavecké z Přerubenic. Po bělohorské bitvě r. 1623 byla tato majitelka donucena odprodat tento majetek za poloviční cenu nejvyššímu minc. Království českého Vilému Vřesovci. Dochází k dalšímu střídání majitelů a v r. 1795 koupil panství pražský advokát Leopold Hrubý. Sedláci horských vesnic jsou od r. 1848 pány na svých hospodářstvích.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.onomysl.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA