Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rašovice

Na rozloze 1233 ha žije asi 310 obyvatel, přihlášených k trvalému pobytu, ale skutečný počet obyvatel je mnohem vyšší. V obci, která se v současné době vyznačuje velmi zdravým životním prostředím, žije i hodně chalupářů z Prahy a okolních měst.

Historie a současnost
První písemný záznam o sídle je z roku 1389, kdy na místě sídla Rašovice byly dvě tvrze (beřická a rašovická). Tvrz Beřice byla u bývalého Hradeckého rybníka a druhá tvrz rašovická, nazývaná Turyň, byla dole u nynějšího sídla Netušil a patřil k ní rašovický dvůr. Z těchto tvrzí se nedochovaly žádné stavební pozůstatky. První část nynějšího sídla tvořila osada s kostelem u tvrze Veřice, která asi v 15. století zanikla. Druhá část byla malá osada u rašovické tvrze. Časem byla osada Beřice propojena zástavbou s původními Rašovicemi. V roce 1350 vzniká kostel Nanebevzetí  Panny Marie, který byl v roce 1748 přestavěn do dnešní podoby a později přičleněn jako filiální k sudějovské faře.

V současné době mají Rašovice 74 domů a 64 obyvatel. Dominantou je areál výše zmíněného kostela, který je kulturní památkou, a budova bývalé školy, ve které stavební rekostrukcí v letech 1987 - 1988 i pozdějšími úpravami vznikla prodejna potravin, pohostinství a společenský sál pro občany Rašovic a Netušila. Původní zástavba byla v průběhu 60. - 80. let rozšířena o rozsáhlý zemědělský areál a bytovkou na Netušile. V místě je sídlo obecního úřadu, prodej a servis malé zemědělské mechanizace nabízí pan Jindřich Závodský. Aktivní a úspěšnou činnost vyvíjí sbor dobrovolných hasičů. V letech 1996 - 99 byl v sídle vybudován obecní vodovod, zatím největší stavební akce a v rámci obce Rašovice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.antee.cz/rasovice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA