Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bratřínov

Historie
V roce 2000 oslavila obec Bratřínov 900 let svého trvání.

Pověst o založení obce - jak ji naši předkové předávali dalším generacím praví:
"Před dávnými časy přišli do míst, kde dnes obec stojí, dva bratři, kteří si hledali nové sídlo. V lesní rokli nalezli vydatný pramen vody - podmínku dobrého osídlení, a proto se rozhodli, že v těchto místech založí nový domov. Úmysl svůj také skutečně provedli, a tak vznikla nová osada - vesnička, která podle svých zakladatelů, bratří, byla pojmenována Bratřínov".

I když Bratřínovské hradiště bylo osídleno zřejmě dříve, první písemné zmínky v kronikách jsou z roku 1100. Tento rok je pro nás - rokem založení obce Bratřínov.

V Bratřínově samotném i v jeho širokém okolí se všude dobývalo zlato,ať dolováním nebo rýžováním. Po této činnosti zůstalo v kraji mnoho jam a rýh. Od nich jsou odvozeny i některé současné místní názvy - V Jamách, V Kopaninách, V Dolech, Suchý důl. Největší naleziště bylo na Kocábě, v oblasti osady Havran. (Zde je pamětní deska věnovaná "poslednímu zlatokopu v Čechách").

Jak šel čas, vystřídaly se v Bratřínově doby zlé i doby lepší. Doby husitské přinesly Bratřínovu několikerou změnu pána a velké represe selského lidu. V období po 30leté válce, která skončila v roce 1648, byla i naše krajina pustošena všemi druhy táhnoucích vojáků.

Zajímavá je zmínka z kroniky z roku 1663 o tom, že ve zdejších lesích žili vlci.

V době řádění moru okolo r. 1680, nebyla ušetřena ani naše obec. V Čechách na mor zemřelo 100 tisíc lidí, což byl každý desátý člověk. Téměř ke konci 17. století postihla náš kraj další katastrofa: přiletěly k nám kobylky, které sežraly vše. Jak říká kronikář:
"když na ně zvonily, zvedly se tak jako když prší nebo padá sníh, chřestily a pískaly, že z nich strach šel. Letěly k řekám, kde se rozložily a bylo jich od Bratřínova po Sedlčany až do Starého Knína".

Nejhorší doba roboty a poddanství nastala pro náš lid v 18. století. V tomto století postihla zem také velká neúroda a způsobila v zemi ukrutnou bídu.

Stavba nové kapličky v Bratřínově byla provedena v roce 1846, nestojí však již na místě kapličky původní.

Dne 27. září 1865 byl Bratřínov postižen velkým neštěstím. Vypukl zde požár a v plamenech lehlo 8 statků a 7 domků se stájemi a stodolami, neboť všechna stavení byla dřevěná.

Dne 26. července 1914 vypovědělo Rakousko-Uhersko válku Srbsku po atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda v Sarajevu. Byla vyhlášena mobilizace a z Bratřínova narukovali muži, vojíni do 38 let věku. 28. říjen 1918, kdy končí 1. světová válka, přinesl radost. Jak už to ale bývá, některým rodinám došly smutné zprávy o tom, že muži padli v boji.

Tak, jak se postupně urovnávaly poměry v novém československém státě, urovnávaly se i společenské poměry v naší obci. Byl prováděn řízený příděl potravin. Mládež založila divadelní ochotnický spolek s názvem Vojan. V roce 1920 byl založen i hasičský sbor Bratřínova.

Smutnou dobou bylo pak samozřejmě období 2. světové války. Krajem vládl strach a nedostatek potravin - byly vydávány potravinové lístky, zemědělci museli odevzdávat povinné dávky. Shánělo se zrní a lidé, kteří vlastnili šrotovníky, vyráběli primitivním způsobem mouku a chleba. Krávy byly zabíjeny na maso. Ani bída však nedohnala bratřínovský lid k osobním sporům. V roce 1945 je Německo poraženo a válka skončena.

Po bouřlivých květnových dnech r. 1945 se začínal život v obci vracet do dřívějších kolejí. V této době, na počest vítězství nad fašismem, byly zasazeny lípy - nazvané "Lípy svobody", které přetrvaly věky a rostou zde dodnes. Nastala poválečná obnova obce. Byl zřízen obecní rozhlas, vybudována dešťová kanalizace, fungoval obchod se smíšeným zbožím "Bratrství".

V roce 1950 bylo založeno v Bratřínově JZD s rostlinnou i živočišnou výrobou. V r. 1958 - 59 byl postaven kravín. Byl vyhlouben rybník (požární nádrž), z kterého byla zavlažována družstevní jahodová pole na stráni nad ním. Pracovní příležitost nabízela i nová drůbežárna na chov broilerů.

V listopadu 1989 po "Sametové revoluci" se rázem mění politika státu. Zaniká JZD, živočišná výroba je zrušena, polnosti navráceny původním majitelům. Vše přechází do rukou soukromých. Obchod s potravinami je rekonstruován.

Obec se hlásí do "Programu obnovy venkova". Má zpracován územní plán. Vzhled obce se změnil nejvíce v uplynulých 4 - 6 letech. Je opravena opěrná zeď nad cestou do Kocáb, je nové zábradlí, nástupní ostrůvky na otočce autobusů, krásně opravená je kaplička a pomníčky padlých pod kaštany. Započala výstavba nových rodinných domků směrem na Malou Lečici. K nepoznání se změnilo bratřínovské hřiště, kde je dnes sportovní areál se zázemím pro sportovce, nohejbalovým hřištěm, tenisovým kurtem a dětským koutkem. Vyčištěna je požární nádrž a opravena její hráz.

V dnešní uspěchané době je Bratřínov oázou klidu a ukázkou toho, že peníze neznamenají vše. Pracovití a ochotní lidé se zájmem o druhé a o své bydliště jsou tou největší devizou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bratrinov.wz.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA