Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Měchenice

Historie
Měchenice leží na levém břehu Vltavy, 5 km od jižní hranice hl. m. Prahy, 2 km pod soutokem Sázavy s Vltavou. Obec patří mezi nejstarší sídla v Čechách - v roce 1999 oslavila 1 000 let od první zmínky o své existenci - Boleslav II. daroval v roce 999 tehdejší osadu Ostrovskému klášteru.

Ve středověku obec měnila vlastníky, do poloviny 20.tého století měla status osady a od roku 1960 je samostatnou obcí. Podle návrhu měchenického občana Jiřího Diviše udělil obci znak a prapor předseda PS ČR 18. 6. 1998. V modrém štítě nad stříbrnou patou s modrým břevnem stříbrný klín s černým plamenným křídlem (červené plaménky), provázený vpravo zlatým tlapatým křížem a vlevo zlatým sluncem.

Současnost
Vzhledem k tomu, že leží v romantickém údolí Vltavy a díky blízkosti hlavního města má charakter vilové čtvrti na periferii Prahy. Není zde ani kostel, ani škola, obec nemá náves. Převážnou část zastavěné plochy zaujímají zahrady s vilkami a rodinnými domky, dále je na katastru obce 130 rekreačních chat, majitelé převážně obyvatelé Prahy.

Není zde žádný průmysl, pouze prodejna stavebnin a betonových výrobků, prodej řeziva. Většina domů i chat byla postavena po I. světové válce (původně měla obec pouze kolem 20 popisných čísel).

Prosperuje zde dobře zařízený autokempink, provozovaný místní TJ Sokol. V Měchenicích je provozován autokempink, který poskytuje ubytování v nových 2-4 lůžkových bungalovech i místo pro vlastní stany či karavany. Spolu s restauračním zařízením je v areálu i venkovní bazén a dětské hřiště, je tu také možnost zapůjčení kanoí k projížďce do okolí.

Dne 13. srpna 1927 byl založen AFK (Atletický fotbalový klub) Měchenice. V témže roce bylo vybudováno i fotbalové hřiště, které bylo však později zaplaveno po stavbě vranské přehrady. Nahradilo jej hřiště postavené v roce 1940 hřiště na místě, kde je i dnes. V roce 1932 bylo odhlasováno i založení klubu ledního hokeje, který působil - v závislosti na počasí jednotlivých zim - do padesátých let. V té době se největším oddílem TJ stává ZTV.

V roce 1951 ustavila TJ divadelní kroužek, který v podstatě fungoval až do začátku 90. let. Divadlo se pravidelně hrálo v budově na Zámečku.

V roce 1985 byl založen tenisový oddíl, který je součástí TJ Sokol Měchenice. Členové oddílu postupně společně vybudovali tři antukové kurty i nezbytné zázemí - šatny a občerstvení.

Na podzim roku 1999 se přistavily nové šatny a také "vyhlídková terasa", která má jak znásobit divácké zážitky z tenisu, tak i prohloubit společenskou atmosféru areálu. Tenisový oddíl poskytuje zárověň možnost hraní pro návštěvníky.

Nejstarším restauračním zařízením v obci je restaurace "U Čadilů", která byla provozována již v období první republiky. Dalšími oblíbenými místy setkávání jsou restaurace "Na nádraží" a penzion "U Jezera", ve kterém se konají také pravidelné diskotéky.

V létě se často konají společenské večery v prostoru autokempinku - jako například pravidelná "Měchenická letní noc", pořádaná vždy koncem června.

Měchenice leží v údolí Vltavy, jsou obklopeny vrchy, které jsou ideální pro výlety pěší či cyklistické, v zimě pak podle počasí i pro běžky.

Nejrychlejší - automobilová - doprava trvá do centra přibližně dvacet minut, autobusové spoje jezdí většinou v menších než hodinových intervalech, vlakové každé dvě hodiny. V létě je i možnost využít jízdy parníkem po Vltavě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mechenice.cz/index.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA