Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chýně

O obci
Výškové rozpětí katastru obce je 355 - 408 m. Chýni obklobuje zemědělská krajina, ale hraničí s přírodní památkou Hostivické rybníky. Na povodí Litovického potoka jsou v katastru vsi dva rybníky - Bašta a v roce 1999 obnovený Strahovský. Rybníky obklopují rákosiny a mokřady navazující na Hostivické rybníky. Na západní straně obce se nachází menší zalesněné plochy a remízky. Chýni obkružuje železniční trať č. 122.

Zajímavosti
Pozornost si zaslouží restaurace U Hamouzů na výspě katastru - proti Hájeckému klášteru. Tato restaurace si zachovala svůj jedinečný kolorit a k její výzdobě je využita ojedinělá sbírka reklamních tabulí mnoha pivovarů. Další lákavou restaurací je "Pivovarský dvůr" s minipivovarem, ve kterém se vaří tři druhy kvasnicového piva, světlá 10°, polotmavá 12° a černá 14° - a nepravidelně také řádka dalších speciálů.

Nedávná historie a současnost
V roce 1990 se obec nacházela v neutěšeném stavu: ačkoliv leží jen pár kilometrů za hlavním městem, neexistovaly zde žádné inženýrské sítě vyjma rozvod elektřiny a dešťové kanalizace vybudované v padesátých letech.

V roce 1995 schválilo zastupitelstvo územní plán. V tomtéž roce proběhla generální oprava budovy, elektrických rozvodů a vytápění základní školy.

Od roku 1996 se postupně podařilo vybudovat novou budovu obecního úřadu, Strahovský rybník, tlaková kanalizace a na ni navazující čistírna odpadních vod a vodovod, zahájena byla i plynofikace obce.

V současnosti staví v obci několik developerů i individuální stavebníci, takže se ves více než zdvojnásobí v ploše a několikanásobně naroste počet jejích obyvatel. O bydlení v obci Chýně je v současnosti veliký zájem. Chýně se bude v budoucnu nacházet ve středu lichoběžníku čtyř dálnic, na každou 3 km daleko. Jedná se o Plzeňskou dálnici a pokračování jihozápadního okruhu (obě tyto komunikace jsou již v provozu), nově budovanou Karlovarskou dálnici a spojku mezi Plzeňskou a Karlovarskou dálnicí.

Vzhledem k tomu, že převážná část větrů vane ze západního směru a nejbližší větší znečišťovatelé vzduchu jsou až v jsou provozy až ve 40 km vzdáleném Rakovníce, je v obci jedno z nejčistších ovzduší na okraji Prahy. Z nejvýše položených míst v obci lze dohlédnout až na letiště v Ruzyni. Obec však není leteckým provozem nějak významně zatížena. Většina drah přistávajících nebo startujících letadel vede mimo "vzdušný prostor" obce. Do obce zajíždí linka autobusu č. 347 - jezdí buď směrem na Zličín nebo do Motola přes Bílou Horu.

Historie obce
Chýně byla pravěkým sídlištěm. Z této doby pocházejí první nálezy pravěkých pecí na železo v České republice. První písemná zmínka o Chýni je z roku 1273 v privilegiu papeže Řehoře X., ve kterém potvrdil vlastnictví Chýně ve prospěch Strahovského kláštera. Díky tomu jsou o dění v obci v archivu Strahovského kláštera poměrně podrobné informace. Z těchto a dalších písemností čerpali autoři při sestavování historické monografie Chýně vydané tiskem v roce 1963.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chyne.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA