Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hoříněves

Obec Hořiněves je vzdálena asi 16 km na severozápad od Hradce Králové a má, včetně místních částí Žíželeves, Želkovice, Jeřičky, celkem 700 obyvatel. Malebné okolí obce dokresluje výhled na panorama Krkonoš a Orlických hor.

Do obce je možné přijet autobusem. Vzhledem k tomu, že se Hořiněves nachází v památkové oblasti bojiště války r. 1866, je vhodným výchozím bodem pro pěkné turistické i cyklistické výlety po okolí.

První zmínka o obci pochází z r. 1238, kdy zde byla vystavěna tvrz. Dominantou obce je kostel sv. Prokopa z r. 1384 a barokní zámek.

Obec Hořiněves je rodištěm Václava Hanky (10. 6. 1791), jehož rukopisy Královédvorský a Zelenohorský se ve své době staly otazníkem pro mnohé historiky. Po dohodě na obecním úřadě je možno navštívit rodný dům V. Hanky.

Obec Hořiněves je součástí Mikroregionu obcí Památkové zóny 1866.

Historie
Hořiněves je poprvé doložena v r. 1238, kdy zde měl majetek Zbraslav. V l. 1366 - 1386 se připomínají bratři Hroch a Pešík z Hořiněvsi, snad příbuzní Neplachovi. Z dalších majitelů je doložen v r. 1397 Martin z Hořiněvsi a na počátku 15. století bratři Pavlík a Prokop, kteří v r. 1415 pečetili stížený list do Kostnice.

V průběhu 16. století byla původní nevelká tvrz pravděpodobně rozšířena a přestavěna, neboť od počátku 17. století se nazývá v písemných pramenech někdy i zámek. V letech 1661 bylo vytvořeno nové rozsáhlé panství, k němuž kromě tvrze, dvora a vsi Hořiněves náleželo ještě 21 později až 26 vsí. Toto panství připadlo Františku Ferdinandu Gallasovi, který jej prodal v r. 1674 Janu Šporkovi. V roce 1918 je zámek zestátněn.

Památky

Zámek
V roce 1661 začíná přestavba sídla na barokní zámek, která souvisí s vytvořením nového panství hořiněveského. Nově vzniklý zámek se stává centrem velkého feudálního celku čítajícího 21 a později až 26 vesnic.

Na zámku se 23. března 1669 narodil budoucí neapolský místokrál Jan Václav Gallas. Roku 1674 od Františka Ferdinanda koupil celé panství i s Hořiněvsí za 206 tis. rýnských zlatých hrabě Jan Špork, který v letech 1674 až 1676 provedl novou přestavbu zámku, během níž tento získal již plně barokní podobu. Od této přestavby tvořil sídlo dvoupatrový palác se třemi třípatrovými věžemi – dvěma na jižní a jednou na severní straně. V první polovině 18. století došlo ještě k další stavební úpravě, která snad pocházela z okruhu Santiniho.

Od roku 1920 sloužil zámek Státnímu statku Smiřice. V této době památka chátrá a dochází k její devastaci. Využívá se jako ubytovna, kanceláře, sklady atd.

Lazaret
V rozsáhlých místnostech zámeckých, hospodářských budovách panského dvoru a středního prostranství, byl zřízen lazaret a stanová nemocnice pod širým nebem. K těmto účelům také sloužil kostel sv. Prokopa a sousední fara. Ve zdech kostela jsou zazděny dělostřelecké projektily.

Hankův dům
Stará, dřevěná, bývalá nejstarší zájezdní hospoda s dřevěným podloubím památná tím, že se v ní 10. června 1791 narodil Václav Hanka, spisovatel český, slavný buditel vzájemnosti všeslovanské a objevitel rukopisu Královédvorského. V současné době je v budově stálá expozice o Václavu Hankovi.

Hořiněveské lípy
Chráněný přírodní výtvor na výšině (317 m. n.) zvané Rejdiště (Tumplac) vzdálené necelý kilometr jihovýchodně od Hořiněvsi při silnici do Sendražic. Dvě lípy jsou přes 30 m vysoké, staré asi 500 let.

Hořiněveská bažantnice
lesní přírodní rezervace cenná dubohabřinovým porostem a bohatým bylinným patrem o rozloze 21,71 ha skrývá lesní středověkou studánku, která byla obnovena a posvěcena v roce 2003 a dostala jméno Hanička na památku zdejšího rodáka Václava Hanky. Na východním okraji bažantnice se nachází pomník rakouského 40. pěšího pluku, je to monumentální pískovcový obelisk zdobený plastikami lvů. Pomník zhotovil sochař Loos z Brna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.horineves.cz/, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA