Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lochenice

Lochenice leží 8 km od krajského města Hradce Králové, v rovině na pravém břehu řeky Labe. Horní částí obce protéká potok Olšovka, pramenící na lukách pod Chlumem a vlévající se v katastru obce do Labe.

Historie
První známky osídlení byly nalezeny při stavbě dráhy v roce 1857 a později při jejím rozšiřování v roce 1893 a 1897. Jsou to památky na osadu z doby neolitické a stopy po římských výpravách. Tam, kde se nyní rozkládají úrodná pole a louky, tu se podle vykopaných mohutných dubových kmenů (vykopaných při regulaci řeky Labe), rozkládaly dubové lesy.

Podle lidového podání neměli původní obyvatelé obce roubená a pěkně upravená stavení, ale zůstávali prý jen v jednoduchých přístěncích, jímž se říkalo LOCHY odtud Lochynice, též Lochenice.
Že je obec velmi stará, dosvědčuje zakládací listina kláštera strahovského z roku 1143.

Památky
Starobylý kostel Narození Panny Marie, se uvádí mezi farními již v roce 1350. Ten byl v husitských válkách zpustošen a na konci 15. sroletí znovu opraven a opatřen zvony. Byl zbudován v gotickém slohu a v letech 1784 - 1786 přestavěn do baroka. Do roku 1623 byl pod správou kněží podobojí. Věž se zachovala v původní podobě. Vnitřek kostel je plochostropý, kruchta je podepřena dvěma sloupy. Zařízení a kamená kropenka je z druhé poloviny 18. století.

Na místním hřbitově (postaveném v roce 1883) je pochován bratr básníka Karla Hynka Máchy Michal. Žil ve vedlejších Předměřicích a zemřel v roce 1871. Jeho pamětní deska je na kostele.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-lochenice.cz/, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA