Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Máslojedy

Historie
První zmínka o Máslojedech je z r. 1241, kdy byly majetkem pruských křižovníků. Není známo, jak dlouho řád zboží držel. Později byl vystřídán benediktýnským klášterem v Opatovicích n. L.  Za vlády Jiřího z Poděbrad připadla vesnice r. 1468 Petru Kdulincovi z Ostroměře. Po vestfálském míru byli zapsáni zbylí majitelé zemědělských usedlostí v Zemských deskách a ještě dnes se jejich jména v obci udržují.

V Máslojedech se vyučovalo od roku 1806. Ve škole zřízené v obecním domku (pastoušce). V letech 1829 až 1834 (kdy byla škola zrušena) zde působil učitel Gall. Díky pověsti dobrého pedagoga navštěvovaly školu i děti z Čistěvsi.

Dne 3. července 1866 se obec Máslojedy a zejména nedaleký les Svíb staly místem těch nejkrvavějších bojů prusko–rakouské války.  V katastru obce válčilo okolo 50.000 vojáků obou válčících stran, z toho 4.300 padlo. Smutnou vzpomínkou toho je 120 pomníků v katastru obce včetně lesu Svíb. 2 z nich jsou státem chráněny. V samotné obci je vojenský hřbitov, na který byly ve 20. letech přesunuty i pomníky z okolí obce.

Po válce 1866 byla vystavěna jednotřídní škola, která sloužila až do r. 1963. V současné době navštěvují máslojedské děti ZŠ ve Všestarech a Hradci Králové.

V I. světové válce nastoupilo do zbraně 30 mužů. Zajato bylo 9, z nich 4 přešli do legií. V boji padli 4, jeden zůstal nezvěstný.

V květnové mobilizaci roku 1938 narukovalo 5 mužů a v září 23 záložníků. Po odstoupení pohraničí Německu procházela demarkační linie nedaleko od obce a z obyvatel se stali přes noc hraničáři. V roce 1942 byl v Mauthausenu popraven rodák - technický rada zemského úřadu inž. F. Hruška, v Berlíně–Plötzensee zastřelili divizního generála V. Volfa a třetí obětí se stal učitel K. Ježek. Sovětští vojáci dorazili do Máslojed 11. 5. 1945.

Roku 1950 byl zestátněn největší statek (33 ha) továrníka Hladíka z Hradce Králové a byl jim pronajat. V r. 61 následovalo 2. největšího hospodářství a obě připadla státnímu statku v Hoříněvsi. Roku 1957 začalo hospodaření JZD, které ztrácí samostatnost v r. 1961 sloučením s JZD Chlum a Čistěves. Současnou podobu získalo v r. 1974 připojením k JZD Všestary.

V letech 1971 až 1988 obec spadala pod MNV Čistěves a poté byla sloučena s MNV Všestary. Roku 1992 se osamostatnila a vytvořila vlastní obecní úřad.

Rozvoj a výstavba obce
I za socialismu se v obci prováděly investice jako např. 1973-1974 prodejna Jednoty, dále v 70. letech veřejné osvětlení a chodníky. V letech 1986-1987 byly upraveny místní komunikace.

Nejzásadnější stavební práce nastaly po r. 1992:
rekonstrukce rozvodů elektro, nové telefonní rozvody, vybudování obecního vodovodu a plynofikace, oprava komunikací v obecním majetku. Dosud největší investicí obce bylo vytvoření celkem 17 stavebních parcel  na kterých již 16 domů stojí, což mělo za následek zvýšení počtu obyvatel o 65 osob, které se přistěhovali především z blízkého HK.

Významnou investicí posledních dvou let bylo zkupování a scelování pozemků na severním okraji obce, kde se postupně vytváří sportovní zázemí našich obyvatel a dále možnosti pro další stavební rozvoj obce.

Historické památky
Pomníky padlým z bitvy 1866; brána Kadečkova statku; socha rolníka na památku padlým během 1. a 2. světové války; na domě č. p. 1 pamětní deska připomínající návštěvu císaře Viléma I.; pamětní deska na rodném domě č. p. 49 divizního generála V. Volfa.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.maslojedy.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA