Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrádek

Obec Hrádek se nachází 12 km od Hradce Králové nedaleko Nechanic.

Historie
Hrádek byl sídlem starých vladyků, kteří ke slavnému rodu Bořků náleželi. První zmínka o obci jest v roce 1377 a původ jména pochází od malé pevnůstky, která byla bydlištěm větve rytířské. Tvrz spadá asi do 8. nebo 9. století, zanikla pravděpodobně v r. 1528.

Obec je velmi stará, neboť její chrám vyskytuje již v Karlínských zakládajících knihách, přidělen jak samostatný farní chrám arciděkanství již v letech 1348 a 1417. Chrám znám jest již r. 1384 jako kostel dřevěný a farní zasvěcen ke cti sv. Jiří. Kostel dřevěný zničen ve válce třicetileté a v roce 1692 postaven kostel zděný.

V současné době má obec 191 obyvatel. Jsme tak jedna z mála obcí, která nemá v obci jediný sloup.

Památky

Zámek
Po zániku původní tvrze v obci vznikla kolem roku 1836 myšlenka k založení nové tvrze. Na výšinách lestnaté roviny zvané "Lubenský vrch" bylo vyhlédnuto místo, kde se nyní vypíná ušlechtilá stavba zámku. Základní kámen ke stavbě byl položen 13. června 1841 za přítomnosti celé vzácné hraběcí rodiny jeho jasnosti urozeným panujícím hrabětem Františkem de Paulo Arnoštem z Harrachů a její jasnosti Annou, hraběnkou z Lobkovic.Zámek je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky , je postaven v novogodickém stylu v letech 1839 - 1857 podle projektu anglického projektanta Edwarda Bucktona Lamba.

Kromě bohatého vybavení interiérů, které bylo zhotoveno místními řemeslníky, byla na zámek svezena celá řada starožitností z celé Evropy. Zámek je obklopen anglickým parkem o rozloze 18 hektarů, na který navazuje rozsáhlá obora. V roce 1945 byl zámek na základě dekretu č. 12 prezidenta republiky E. Beneše prohlášen státním majetkem a od roku 1953 je zpřístupněn veřejnosti.

V prostředí anglického parku, který je součástí zámku bylo v roce 1997 otevřeno 9 jamkové golfové hřiště.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hradek-u-nechanic.cz/, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA