Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Muzeum Vyškovska v arcibiskupském zámku

Sídlo Muzea Vyškovska se nachází v arcibiskupském zámku, který byl původně gotickým hradem založeným v 15. století. Na Arcibiskupský zámek byl za biskupa Karla z Lichtenštejna v letech 1665 – 1682 přebudován podle projektu Giovanniho Pietra Tencally.

Muzeum Vyškovska soustřeďuje ve zdech arcibiskupského zámku sbírky archeologické, historické, národopisné a kolekci výtvarného umění. Známá je zdejší výstavní expozice věnovaná sbírce vyškovské lidové keramiky. Expozice vyškovské lidové keramiky prezentuje jednu z nejvýznamnějších sbírek zlidovělé fajánse na Moravě.

Vyškovské muzejnictví vznikalo v 90. letech minulého století, kdy byl pod vlivem příprav na pražskou národopisnou výstavu ustaven nejprve národopisný odbor, a roku 1893 došlo k založení Národopisného spolku. Národopisná expozice se zaměřuje na sociální kulturu obyvatel vyškovského regionu v 19. století. Dominantu expozice představuje hanácká světnice, vystavovaná již na národopisné výstavě v Praze v roce 1895.

Historické sbírky muzea obsahují pak další množství materiálů dvoj- i trojrozměrných, které spadají časově do období 18. – 20. století, nejstarší exempláře pocházejí z 16. století. Nejobsáhlejší jsou pozůstalosti cestovatele a orientalisty Aloise Musila. Jádro této expozice tvoří orientální nábytek doplněný o různé cestovní potřeby. Musilovu publikační činnost dokumentuje množství knih z oblasti odborné i populárně naučné. Z dalších písemností převažují plakáty, mapy, hudebniny a významný je fond historických fotografií.

K nejpočetnějším druhům vystavených exponátů jsou knihy z fondu Staré tisky, Rodáci a krajané a fond Obzinovy tiskárny. K cenným výstavním souborům patří prapory, stejnokroje a zbraně, zajímavé jsou také řemeslné nástroje, cechovní památky, nábytek, keramika, porcelán a kamenné artefakty. Pozornost určitě zasluhuje výjimečná sbírka odlitků reliéfní výzdoby zvonů z vyškovského regionu, který shromaždoval prof. Procházka.

Návštěvnické veřejnosti je muzeum otevřeno v letní sezóně od dubna do října od pondělí do pátku v době od 8 do 16 hodiny a o víkendech od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin.

Článek byl zobrazen 691 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA