Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hoštice-Heroltice

Historie
Dříve dvě samostatné obce Hoštice a Heroltice byly v roce 1942 spojeny v jednu s názvem Hoštice-Heroltice. Leží při řece Hané, při silnici Vyškov - Kroměříž, 5 km východně od Vyškova v nadmořské výšce 232 metrů nad mořem. Celková výměra obou obcí je 724 ha. V obou obcích je asi 560 obyvatel. Pošta i fara jsou v místě. Ve vzdálenosti 1 km od obce se nachází i železniční stanice.

Hoštice
Mají název od osobního jména Hošt, Hošek, nebo podle "hostů", tj. lidí hospodařících na cizí půdě. Hoštice náležely od nejstarších dob k johanitskému statku ivanovickému a nejstarším známým datem je vysvěcení kostela sv. Jana Křtitele z r. 1445. Fara zanikla za 30leté války. Roku 1590 byly Hoštice a Medlovice přiděleny Janu Jetřichovi ze Žerotína. Škola tu byla již r. 1846, pozemkové držby od r. 1800. V roce 1817 Hoštice vyhořely. Poštovní úřad je v obci od roku 1899, mlékárna od r. 1902.

Heroltice
Název obce vznikl od osobního jména Herolt, což znamená hlasatel - funkcionář, jehož úkolem bylo vyhlašovati válku a mír, popřípadě pořádat různé obřady. Majitelé obce v roce 1349 byli Jan a Dětřich z Komorova, po nich bratři Oldřich, Ondřej a Ješek Kyj z Heroltic (1381-1391). V 17. a 18. století byla obec rozdělena na dva díly - bohdalický a  vyškovský (biskupský). Majitelé se často střídali. Do roku 1925 patřila obec Heroltice k farnosti do Topolan. Elektrifikace byla provedena v r. 1913. Hasičský sbor založen s. 1896.

Hoštice-Heroltice
Obě obce jsou zemědělské typu. JZD vzniklo v roce 1952. Osvobození se obce dočkaly 29. dubna 1945. Brzy poté se začalo s budováním kulturního domu a požární zbrojnice.

V obci bylo vybudováno i sportovní hřiště, které slouží místní TJ kopané. V okresní fotbalové lize bojují o nejlepší umístění 4 fotbalová družstva - muži A, B, dorost a žáci. Z dalších spolků zde pracují - Sbor dobrovolných hasičů a Myslivci. V obci je mateřská i základní škola 1. - 4. ročník. Od 5. ročníku dětí dojíždějí do Ivanovic na Hané nebo do Vyškova. Ke kulturnímu vyžití našich občanů přispívá i místní knihovna a internet pro veřejnost.

Pamětihodnosti

Ve státním seznamu nemovitých kulturních památek obcí jsou zapsány:
- Filiální kostel sv. Jana Křtitele, v jádře pozdně gotický, vysvěcený v r. 1445, majitel církev  římsko-katolická, par. č. 85, č. stát. seznamu 3636

- Boží muka za zastávkou dráhy u silnice k Ivanovicím, par. č. 800, majitel Obec Hoštice - Heroltice

- Smírčí kámen za vsí směrem ke státní silnici, parc. č. 36/2, majitel Obec Hoštice - Heroltice, Historická památka místního významu.

V katastru obce nejsou žádná chráněná území ani přírodní rezervace.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.antee.cz/hostice-heroltice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA