Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vážany

Historie a současnost
Vážany se připomínají nejprve v roce 1348, kdy byly patrně majetkem pánů ze Švábenic. Název obce pochází buď od jilmovitého stromu vaz nebo podle obyvatel od řeky Váhu.

Obec se nachází jihovýchodně 9 km od okresního města Vyškova a leží v průměrné nadmořské výšce 290 m. Rozloha obce je 546 ha, v současné době v obci bydlí 420 obyvatel (v roce 1930 měla obec Vážany 713 obyvatel, v roce 1960 již tento počet klesl na 647 - tato klesající tendence pokračovala - vliv měla migrace obyvatel do Vyškova).

Obec patřila ve svém vývoji různým vlastníkům, mezi nejznámější patřil Znata z Melič, který tento majetek odkoupil v roce 1406. V roce 1674 prodal Karel Lev Odkolek dvůr k panství slavkovskému.

Škola byla v naší obci založena v roce 1898, mateřská škola byla zřízena v této budově v roce 1946.

V roce 1911 byla v obci založena družstevní mlékárna, v roce 1892 hasičský sbor, v roce 1919 Sokol a mnoho dalších spolků se traduje s datem založení kolem roku 1900.

Obec byla osvobozena dne 29. 4. 1945.

V obci nesídlí žádná významná firma, pouze je zde farma Vážany, která spadá pod ZOD Haná Švábenice.

K významným místům v okolí obce patří kaplička sv. Rozárky, která byla postavena v roce 1695 a zvonička na návsi, v okolí obce se dále nachází 5 křížů.

Mezi významné osobnosti patří rodák, akademický malíř Antonín Procházka, který se narodil v roce 1882 a na rodném domě má zasazenu pamětní desku.

Z občanských sdružení v obci zůstal zachován pouze Sokol, který svou činností se snaží udržovat některé dřívější tradice, mezi které patří např. krojované ostatky a hody na sv. Jiří.

Z dalších tradic se jedná o stavění máje, kterou staví mládež, která v tomto roce dosáhne 18 let.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.antee.cz/vazany/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA