Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bílé Poličany

Obec se nachází v mírné pahorkatině směřující na nejvyšší bod Zvičinu a na trase silnice III. tř. 284 z Miletína do Jaroměře (přes Dubenec a Lázně Velichovky). Je odtud blízko jak do Krkonoš, tak i do Orlických hor, ale i na  významná místa v okolí jako je zoo Safari ve Dvoře Králové n. L. anebo do Hořic, proslulé nejen "hořickými trubičkami", ale i známou kamenicko-sochařskou školou. V dávné historii  půdorys obce tvořily dvě tvrze, z nichž na místě Hoření se dochoval zámek.

Historie
První písemná zpráva o obci je z roku 1270, první zmínka o rodu  z  Poličanských je o padesát let později.  Jako nejstarší držitel Poličan je uváděn Ješek z Poličan, který padl v památné bitvě proti Rakušanům  u Mailberka. Mezi první jména, která v dějinách obce něco znamenala patřili patronové kostela Lanžovského Čeněk z Levína, Beneš z Hustířan, vdova po Dikovi z Poličan, Přiba, manželka Jiříka z Hustířan. V období 1560 – 1582 byly Poličany v držení Jiřího z Valdštejna, který v té době (1580) zakládá na Zvičině kostelík. V roce 1582 odkázal všechny statky poličanské své třetí manželce  Aleně z Lobkovic, která je držela až do roku 1589. V té době byla také Tobiášem Bořkem postavena bělopoličanská tvrz  Po Jiříkovi z Valdštejna a Aleně z Lobkovic se dochovaly kamenné erbovní desky, které jsou zasazeny do obvodového zdiva zámku v Bílých Poličanech.

Mezi další majitele patřil i  Albrecht Václav z Valdštejna, kníže Frýdlantský, který ve svých konfiskacích  na české šlechtě  zasáhl i panství poličanské, které koupil od Jiřího Sádovského – hejtmana kraje královehradeckého, který poskytl útulek Českým bratřím a J. A. Komenskému. V roce 1624 koupila v dědičné léno tvrz a ves Bílé Poličany Angelina Zárubová z Hustířan, Manželem Angeliny byl Václav Záruba, svobodný pán z Hustířan, který byl souzen pro účast na vzpouře stavů. Oba jsou pohřbeni v kryptě lanžovského kostela. O paní Angelině se Komenský zmiňuje ve svých spisech. O třináct let později předala Angelina tyto statky svému zeti Jiřímu Jetřichovi Grodeckému z Grodce.

Na dalším rozkvětu panství se podílela řada majitelů. V roce 1657 k nim patřil  Kryštof Ferdinand Kotulínský z Kotulína a Křížkovic, který o dvacet let později dal přestavět původní dřevěnou tvrz bělopoličansklou na tvrz z kamene o jednom poschodí. Kotulínští pocházeli z vojvodství Opolského v Polsku. Jeho syn Fridrich Leopold dal v roce 1684 postavit věž k lanžovskému kostelu podle vzoru kostela sv. Petra. Druhý syn František Karel se stal Jeho milosti císařské tajným radou, kancléřem vrchního úřadu slezského ve Vratislavi a hejtmanem knížectví Vratislavského. Kotulínští drželi poličanské panství 150 let.

Za napoleonských válek, v roce 1804, dostává poličanské panství nového majitele - pražského měšťana Františka Xaveria Czeczingara  z Birnic.  Ten je brzy předává svému synovi  Františku de Paula. Významná osobnost, která byla členem Zemského sněmu Království českého, Vlasteneckého muzea Českého. Při korunovaci 9. září 1836 byl v Praze pasován na rytíře  Řádu sv. Václava. Má velké zásluhy o zvelebení panství, ale i jeho duchovní rozvoj. Studoval v cizině, zejména ve Francii a byl velikým příznivcem české kultury a umění. Mimo jiné podporoval na studiích významného českého básníka a spisovatele K. J. Erbena, narozeného v nedalekém Miletíně. Na kopci Vinice postavil výletní pavilon, a založil vinohrad.

Zajížděla sem řada kulturních osobností, mezi nimi K. V. Rais a J. K. Tyl  Na vrchu Vinice se organizovala řada kulturních setkání. Czeczinar postavil také  školu v Doubravici a novogotickou kapli s rodinnou hrobkou v Lanžově. V podobné iniciativě pokračovala i další majitelka Růžena, kněžna z Hohenlohe, provdaná za knížete Leopolda Groy Dühlmen, generálmajora c. k. armády a velitele Josefovské posádky.

Dechová hudba posádky byla proto častým hostem na Vinici a z historických záznamů víme, že např. 15. 7.1877 bylo na takovém setkání na 2000 lidí. Bohužel, příchod dalšího majitele v  roce 1909 Alfréda Zierera znamená už začátek parcelace tohoto rozsáhlého panství. Jeho zbytek kupuje v roce 1913 hrabě Orssich de Slavetich a od něho poslední majitel Vladimír Jirásek s chotí Emilií. Ti se znovu snažili  povznést Poličany k bývalé slávě, ale už se jim to nepodařilo.

Po 2. světové válce  kupuje zámek město Dvůr Králové n. L. a přenechává jej Československému rozhlasu v Praze. Tento úsek historie zámku byl donedávna opomíjen, protože nebylo dost věrohodných informací. Ti, kteří toto období  pamatovali, nepovažovali je za významné, protože  tyto  kulturní osobností neznali, protože i když v té době patřili  někteří  mezi špičku českosloveské kultury, byli  teprve na začátku své kariéry.

Zámek jako letní sídlo Československého rozhlasu
V roce 1949, kdy poličanský zámek patřil Česköslovenskému rozhlasu, svůj pobyt zde trávila řada vynikajících současných i budoucích rozhlasových pracovníků. Podle dosud nalezených pramenů patřil mezi ně hudební skladatel F. A. Tichý, který zde napsal "Poličanskou polku", a uvedl ji tady v premiéře. Dále zde pobýval spisovatel Jan Wenig, spisovatel a básník František Branislav, režisér Oldřich Hoblík, režisér Josef Bezdíček, zpěvák Milan Směták, spisovatel dr.František Kožík, hudební skladatel Karel Hába, dirigent Jiří Pinkas.

Rovněž zde byl i zakladatel Dismanova rozhlasového souboru, režisér Miloslav Disman, konferenciér Jiří Štuchal, rozhlasová propagátorka vážné hudby Anna Hostomnská, v té době začínající šéfdirigent České filharmonire Karel Ančerl, hudební skladatel Vlastislav Antonín Vipler, světová klavíristka Věra Řepková, šéfdirigent orchestru Československlého rozhlasu Alois Klíma a ještě dnes velká tvůrčí rozhlasová osobnost - režisér Jiří Horčička. Byl zde prakticky rozhlasový výkvět té doby, která  významně obohatila historii zámku i když se později se na toto období téměř zapomnělo.

Zajímavosti

Cyklotrasa
Obcí prochází cyklotrasa Podzvičinska 4131 Maňovice - Zábřezí 8 km s převýšením asi 120 m. Je součástí  systému 23 značených tras, které vedou po klidných silnicích, místních a účelových komunikacích a napojují se  na systém již vytvořených cyklotras v Královéhradeckém kraji. Nově vyznačené stezky cykloturisté poznají podle žlutých směrovek s číslem trasy, v terénu jim orientaci usnadňuje obdoba pěších turistických značek se žlutými vnějšími pruhy.

Vinice
V roce 1842, kdy na panství Bílé Poličany působil Prantišek de Paula Cecingar, rytíř řádu sv. Václava a člen zemského sněmu za stav rytířský, zřídil v lese zvaném Na Písku, značným nákladem vinohrad. Z té doby pochází jeho název Vinice, která se stala oblíbeným výletním místem s krásnou vyhlídkou. Dnes je k tomuto místu  pohodlná  vycházka - také po turisticky značené červené značce -  bohužel v cíli bez vinice, bez restaurace i bez výhledu. Snad se jednou podaří toto místo obnovit v původní kráse.

Sluneční hodiny
Na domě č. p. 33 jsou umístěny sluneční hodiny. Patří mezi zachovalé unikáty, které byly obnoveny v roce 1989. Zhotovitelem byl Petr Baudyš st.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.antee.cz/bilepolicany, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA