Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Kalná

V údolí na horním toku Kalenského potoka se nachází souvislá zástavba obce Dolní Kalná s místní částí Slemeno. Její název bývá spojován s vodou zdejšího potoka, zkaleného vždy po dešti typickou červenou hlínou. V okolí se nalézají zkameněliny v kamenouhelných lupcích a malachit s azuritem. Na Rovních se nacházejí krásné mechové acháty, ametysty, záhnědy a křišťály.

Historie
Nejstarší zpráva o Kalné, zmiňující zdejší farní kostel, je již ze 14. století. Prvním známým majetníkem obce byl Petr ze Zásady. Od roku 1372 byla Kalná a okolní obce majetkem benediktinského kláštera ve Lhotě. Po zničení kláštera husity roku 1424 získal celý klášterní majetek Hynek Krušina z Lichtemberka, tehdejší  pán hradu Kumburk. Roku 1454 koupil toto území král Jiří z Poděbrad, který ho postoupil Valdštejnům.

Roku 1688 se Kalná a okolní vsi stávají až do roku 1796 majetkem hraběcího rodu Morzinů. V 18. století začaly snahy o rozdělení obce na Horní a Dolní Kalnou. K úřednímu rozdělení došlo roku 1849 za panství knížete Karla Rohana. V roce 1976  se obce sloučily a v roce 1990 se opět osamostatnily.
Obyvatelstvo, které bylo vždy převážně české, se živilo hlavně zemědělstvím. Po vzniku textilní továrny v Dolní Kalné začali převažovat dělníci.

Památky
Nejvýznamnější památkou Dolní Kalné je kostel sv. Václava, prvně zmiňován roku 1352. Za Žižkova tažení roku 1424 byl kostel pobořen. Za Václava z Valdštejna v roce 1609 byl postaven nový renesanční kostel na místě zbořené gotické stavby, který byl předán českým bratřím. Zde kázal i J. A. Komenský. Barokní přestavba a výstavba věže byla provedena roku 1723 v době, kdy panství vlastnil Hrabě Václav z Morzinu. Nejcennějším uměleckým předmětem vnitřního vybavení kostela je dřevěná Madona z r. 1350, památným je i malý a velký zvon z let  1522 a 1565 a varhany z 18. století.

V okolí obce je přirozeně rozmístěno velké množství pískovcových soch, božích muk i smírčí kříž z roku 1719. Malebné roubené chalupy patří k obrazu krkonošského podhůří. V obci  pobývaly i významné kulturní osobnosti. Kalná je dějištěm románu spisovatele J. K. Šlejhara – Vraždění. Zdejší harmonickou krajinu si oblíbil i známý krajinář Podkrkonoší František Kaván.

Současnost
Dnešním návštěvníkům slouží sportovní a rekreační areál s koupalištěm, vyznačené cyklotrasy a v zimě běžecké lyžařské trasy. Za nádhernými pohledy na panorama Krkonoš se vydejte na svahy Paldusova kopce (496 m n. m.) a Rovně (471 m n. m.). Dlouholetou tradicí je každoročně pořádaný turistický pochod „Noční výstup na Sněžku za východem Slunce“ a tradiční dolnokalenská pouť. V současné době se obec rozrůstá o nové mladé rodiny, a to především v důsledku pominutí důvodů pro kdysi zamýšlenou výstavbu vodní nádrže Vestřev. Rozvoj zaznamenává podnikatelská sféra,  zvyšuje se také zájem občanů o celkové dění v obci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dolnikalna.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA