Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Dvůr

Obec se nachází asi pět kilometrů severovýchodně od Vrchlabí a náleží pod okres Trutnov. Většina obce leží v údolí potoků Klínového a Kotelského, ostatní leží v údolí potoků Husího, Zlatého a Hádeckého. Těch údolí a potoků je zde ovšem víc; Bílý, Černý, Kamenná strouha, Tetřeví. Žije zde poměrně málo obyvatel, ovšem v letních i zimních měsících se stává vyhledávaným místem turistů, rekreantů a návštěvníků.

Historie
Vznik Dolního Dvora se datuje k roku 1945, kdy obec dostala oficiálně svůj název. Do té doby se jmenovala Niederhof a byla osídlena převážně Němci. To, že zde žili převážně lidé německé národnosti, způsobil český král Otakar Přemysl II., který Němci osídlil ve 13. století mimo jiné i Trutnovskou župu. Samotné osidlování území budoucí obce započalo někdy na začátku 14. století.

Někdy v těchto dobách vznikly dvě salaše; horní (později nazývané Horní Dvůr) na soutoku Klínového a Husího potoka a dolní (později nazývané Dolní Dvůr) na soutoku Klínového a Kotelského potoka. Do těchto salaší se vyháněl na léto panský dobytek. Dále zde byla vybudována pila, železná huť a s tím vyrostly i chalupy pro pasáky, taviče, pilaře a dřevaře. To byly první začátky obce - zatím bezejmenné.

V roce 1530 kupuje nejvyšší český horní hejtman Krištof Gendorf z Gendorfu Lánov, Vrchlabí a Novou ves. Tedy bez dnešního Dolního Dvora – toto území bylo v majetku královského zboží. O třináct let později kupuje Krištof Gendorf i tuto část od Ferdinanda I.

V roce 1547 kupuje Gendorf za 3.365 kop pražských grošů lánovské hamry, což byly zřejmě hamry a tavírna v Horním Dvoře. Nový majitel buduje nová důlní díla; těží se především železná ruda a stříbro.

V roce 1563 Gendorf umírá, a panství dědí jeho dcera Eustacha, ta však umírá po pěti letech. Panství bylo rozděleno třem dcerám a část Lánov, nynější Dolní Dvůr a okolí, dědila Kateřina Markvartová. Roku 1590 připsala druhá dcera Rozina Miřkovská svůj díl panství svému manželu Vilémovi ze Stropčic, který koupil i ostatní dva díly. Na sklonku jeho života byl pořízen soupis majitelů domů a pozemků v Dolním Dvoře, a to k 24. dubnu 1601.

Od tohoto data jsou vedeny všechny převody majetku v obci jako v obci samostatné. Možno tedy počítati den 24. dubna 1601 za den vzniku samostatné obce Dolní Dvůr – tehdy Niederhof.

V roce 1602 byla založena první pozemková kniha. První rychtář v obci byl v roce 1599 jmenován vrchností Friedrich Held a zastával úřad do roku 1619.

První znak obce je z roku 1601 a jsou na něm dvě zkřížená hornická kladiva; Niederhof byl hlavně hornickou obcí.

Vilém ze Stročice se účastnil protihabsburského odboje a po jeho porážce v bitvě na Bílé hoře musel panství prodat koncem roku 1624 Albrechtovi z Valdštejna, vévodovi z Fridlantu. Ten je v roce 1634 v Chebu zavražděn na pokyn Ferdinanda II a jeho majetek je zkonfiskován.

Už v roce 1635 jej za válečné zásluhy dostává od Ferdinanda II svobodný pán Rudolf z Morzinů, pod podmínkou důsledné katolizace panství.

V dalších letech spravovali panství různí příslušníci tohoto rodu.

V roce 1833 převzal panství Rudolf Morzin, který vyplatil své sourozence a ujal se správy sám. Rudolf byl vynikajícím hospodářem a lesním odborníkem. Lesy a celé panství doznalo vynikající úrovně lesního hospodářství.

Za jeho správcování byly vybudovány mnohé kamenné cesty, které sto let věrně sloužily a nebýt socialistického budovatelského nadšení, mohli bychom je užívat i dnes.

Skonem Rudolfa 22. září 1881 vymírá rod Morzinů po meči. Vlády se ujímá jeho jediná dcera Aloisie, provdaná r. 1853 za komořího hraběte Heřmana Černína z Chudenic. V roce 1907 přebírá panství syn Rudolf a ten jej pak, 16. dubna 1919 prodává mladé Československé republice.

Pamětihodnosti

Kostel
Kolem r. 1790 zastavena práce v huti a jejích hamrech na Rudném náměstí – místo uznáno vhodným pro stavbu kostela. Dne 20. srpna 1797 byla podána žádost o povolení stavby farního kostela. Po mnoha jednáních přišlo povolení ke stavbě 1. 8. 1802 (tedy po čtyřech a půl letech). Vrchlabská vrchnost poskytne stavební materiál, obec opatří místo a obyvatelé zdarma zajistí pomocné práce a doprava materiálu.

Stavba byla zahájena nejspíše kolem 21. 10. 1802. Nejdříve stavba postupovala rychle, pak se začala zastavovat, v hladovém r. 1804 se v novostavbě kostela vařila tzv. Rumfordská polévka a rozdávala se potřebným zdarma. Kostel dostavěn až v roce 1806.

Zvonkohra
Dne 7. května 1995 byla v Dolním Dvoře hezká oslava. Světila se nová zvonkohra – druhá v naší republice – vysvěcení a slavnostní mši sloužil královéhradecký biskup Monsignor Karel Otčenášek. Při oslavách zpíval vrchlabský chrámový sbor. Díky zvonkohře můžete v Dolním Dvoře prožít 5 ročních období a to jaro, léto, podzim, vánoce, zima. Zvonkohra hraje denně ve všední dny v 10 a v 17 hodin, v sobotu a v neděli v 10, 12 a v 17 hodin.

Tipy na výlet

Krkonošské muzeum Vrchlabí
Moderní audiovizuální expozice je instalována v hlavní budově krkonošského muzea - v suterénu a přízemí augustiniánského kláštera.

Jestliže většina návštěvníků si pod pojmem muzeum představuje především soubory zajímavých předmětů či dokladů, které dokumentují vývoj či stav přírody a společnosti, vrchlabská expozice překvapuje zcela novým pojetím a účinkem. Na první pohled by se mohlo zdát, že je popřením "klasického" muzea., avšak ve skutečnosti je obohacuje o rozměr času, o zachycení děje a vztahů mezi jednotlivými prvky přírodních poměrů.

Sami autoři nazvali výsledek své tvůrčí práce divadlem o přírodě. A vskutku, jako na jevišti se zde ke společnému účinku spojují zvuk, světlo a scéna - dvourozměrný či trojrozměrný obraz. Hudba a charakteristické zvuky přírodních živlů umocňují výklad profesionálního komentátora. Souběžně s ním jsou osvětlovány jednotlivé části expozičních prostor, vitríny, modely a exponáty, jsou prosvětlovány transparentní fotografie a promítány seriály diapozitivů.

Obsah a tématické členění expozice představují zevrubnou učebnici ekologie a souběžně seznamují návštěvníka s jedinečnou přírodou krkonošského národního parku. Moderní technika se pokouší vyjádřit to, co nejsou schopny "klasické" expozice, neustálý pohyb a proměny přírody probíhající podle přísných ekologických zákonů.

Kámen a život nabízí daleko více - při prohlídce se například ocitnete v modelu jeskyně, podíváte se do staré hornické štoly a budete procházet horským potokem, který je oživený rostlinami, rybami a ptáky.

Ski areál Špindlerův Mlýn
Špindlerův Mlýn je nejznámější horské středisko České republiky. Mimo kvalitního zimního vyžití je Špindlerův Mlýn ideálním místem pro letní dovolenou.

Skiareál Špindlerův Mlýn zajišťuje v areálech Svatý Petr a Medvědín letní provoz dvou moderních lanovek s přepravou horských kol. Konečné stanice obou lanovek jsou nejenom výchozím místem turistických tras, ale poskytují i překrásné pohledy na hřebeny Krkonoš včetně pohledu na nejvyšší horu České republiky - Sněžku (1602 m). Špindlerův Mlýn je místem pro turistiku v nadmořské výšce 700 - 1 400 m n. m.

V areálu Svatý Petr jsou denně v provozu od května do října tenisové dvorce s možností pořádání turnajů, od června 2001 je v provozu nová sjezdová a dualová trať pro horská kola. Závodní tratě pro horská kola jsou k dispozici pro trénink s využitím dopravy lanovou dráhou Na Pláně. Areály Svatý Petr a Medvědín jsou startovacími místy pro paragliding.

Špindlerův Mlýn dále nabízí velkou ubytovací kapacitu, kryté bazény, půjčovny horských kol, množství restaurací, diskoték a vináren s tancem. Pro návštěvníky jsou dále k dispozici fitness centra, squash, letní bobová dráha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.dolnidvur.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA