Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blažim

Obec leží 12 km severovýchodně od Žatce. Nejstarší zpráva o vsi je z r. 1183, kdy ji vlastnil řád johanitů. O starobylosti blažimské tvrze svědčí její těsné spojení s kostelem. První zmínka o ní je z r. 1390, kdy zde sídlil Litolt z Moravěvsi. V husitských válkách se zmocnili Blažimi Lounští, tehdy se ves nazývala Dlažim nebo také Sblažim. V r. 1454 se ves i tvrz stala majetkem krále Ladislava.

Dalším držitelem byl Jaroslav z Vřesovic, vnuk Jakoubka z Vřesovic. Po něm ji r. 1467 zdědil Jindřich Dlažimský z Vřesovic. V r. 1533 byl majitelem Jan Dlažimský z Vřesovic hejtman Žateckého kraje. V držení tohoto rodu byla ves i tvrz do r. 629, kdy ji koupil Pavel Michna z Vacínova. Ten tvrz i ves připojil k postoloprtskému panství. V r. 1671 koupil Blažim Ludvík ze Sinzedorfu. Tvrz je v té době uváděna jako zcela zpustlá. Poslední zpráva o tvrzi pochází z r. 1692, kdy ji spolu se vsí a vyhořelým ovčínem koupil kníže Ferdinand ze Schwarzenberka.

Tvrz je zachována v původní dispozici bývalého dvora v jeho východní části. Je to mohutná, jednopatrová budova, stojící na mírném návrší uprostřed návsi. V její blízkosti stojí barokní kostel sv. Prokopa s věží, postavený v r. 1778 - 1781 podle projektu J. Jakobice. K zajímavostem patří i fara postavená podle plánů P. I. Bayera v l. 1710 - 1711. Na břehu rybníka stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Druhá polovina 20. stol. přinesla obci dvě rozdílná období. V prvém úpadek, kdy koncem 80. let klesl počet obyvatel na 124 a ani vzhled obce neodpovídal konci 20. století. 

V devadesátých letech začíná nový rozkvět obce. Do země byly položeny veškeré inženýrské sítě, započala výstavba rodinných domů a opravy stávajících. Postupně se začal zvyšovat počet obyvatel na současných 235 a zároveň došlo ke snížení věkového průměru na 31 let, což značí, jak obec omladila. Připravuje se výstavba dalších 16 - 20 rodinných domů. V obci je obchod a hospoda.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/blazim.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA