Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Měcholupy

Měcholupy leží 7 km jižně od Žatce v údolí říčky Blšanky.

Historie
Ves je připomínána poprvé roku 1295, kdy je doložen Hrdibor z Měcholup. V letech 1319 a 1320 Jindřich z Holedče pohnal Vítoslava, Střeha, Jarka a Hrzka z Měcholup před soud, protože mu plenili statky. Tvrz dali postavit pravděpodobně Sekerkové ze Sedčic, kteří drželi Měcholupy celé 16. století a začátkem 17. stol. za účast na stavovském povstání byl poslední z rodu Sekerků, Jetřich odsouzen ke ztrátě poloviny majetku. Jeho majetek prodala roku 1624 královská komora Janovi Kryštofovi z Paaru. K měcholupskému panství patřilo 6 vesnic.

Na konci 17. stol. za Karla z Paaru byla měcholupská tvrz přestavěna na barokní zámek s kaplí. U něho dali zřídit anglický park, který byl v roce 1872 z větší části zničen velkou povodní. V roce 1690 koupil Měcholupy Jaroslav z Vršovců a pak se jejich majitelé střídali. V roce 1860 je od hraběte Ervína z Neiperku zakoupil žatecký měšťan Antonín Dreher.

Koncem 19. stol. dali Dreherové přistavět druhé patro a současně strhnout starou věž. Tím získal zámek dnešní podobu. Rovněž byl přestavěn pivovar a mlýn. Ves byla 19. 6. 1875 povýšena na městečko, kdy získala i znak. V obci je škola, pošta, zdravotnické zařízení, obchody, hospoda a žije zde 1 032 obyvatel. Zámek i park dnes slouží speciální škole.

Součástí Měcholup jsou části:
Milošice se poprvé uvádí v roce 1360, kdy byly součástí stejnojmenného lenního statku a současně sídlem rytíře Martina z Milošic. Za husitství se statek dostal do majetku města Žatce. Zámek v Milošicích byl postaven pravděpodobně v 18. stol. Je to prostá jednopatrová barokní budova obdélníkového půdorysu. V průběhu dalších století střídaly Milošice velmi často své držitele. Na návsi stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1728.

Želeč je poprvé připomínána v roce 1370 v souvislosti s patronem zdejšího kostela Vilémem ze Skal. Od roku 1416 je ves v držení města Žatce, jemuž byla zkonfiskována v roce 1547 pro účast ve vzpouře proti Ferdinandovi I. Želeč koupil Jan Čelechovec, který zde dal postavit tvrz. V r. 1739 koupil statek hrabě Oliver z Wallisu a v té době se tvrz už v pramenech neuvádí. Na návsi je barokní kostel sv. Mikuláše, socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1714 a areál pozdně barokního patrového zámku s hospodářským dvorem a starou školou.

Velká Černoc je poprvé doložena v roce 1316 ve sporu Sulislava z Černoce se Ctiborem z Hluban. Během 14. a 15. stol. držela Velkou Černoc řada majitelů. Tvrz zde dal postavit asi Václav Dlask ze Vchynic, ale poprvé je doložena až v roce 1548, kdy již byl mrtev. V roce 1629 koupil Černoc s tvrzí, dvorem a mlýny Humprecht Jan Černín z Chudenic od královské komory. Tvrz zničili švédové v roce 1639. Na návsi stojí barokní jednolodní kostel sv. Václava postavený v letech 1783-1787.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroreg. http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/mecholupy.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA