Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velemyšleves

Historie
Název Velemyšleves pochází z vlastního jména Velemysl a jméno vsi mělo původně význam "Velemyslova ves". Přesnou dobu založení Velemyšlevsi neznáme, nicméně z písemných pramenů plyne, že musela být založena v závěru 13. století. Poprvé se v písemných pramenech s obcí pak setkáváme v roce 1316, kdy zde sídlil vladyka Boheš.

Rod vladyků z Velemyšlevsi držel své rodinné sídlo až do poloviny 16. století, což je na tehdejší dobu dosti ojedinělé. Poslední majitel z tohoto rodu, Jan z Velemyšlevse, byl prý tak chudý, že nemohl zaplatit ani posla s psaním svému příbuznému. Proto roku 1579 prodal svůj majetek Jiříkovi z Hochhauzu, pánovi na Jezeří. V pobělohorských konfiskacích koupil panství za 28 000 kop grošů Humprecht Černín z Chuděnic, který je pak prodal chomutovským jezuitům.

Jezuité se o svůj majetek starali vzorně. V roce 1654 zde hospodařilo 24 sedláků a 12 chalupníků, jenom 3 usedlosti byly pusté. Obec tak patřila k největším na Žatecku; jména obyvatel jsou už převážně německá. Jezuité vlastnili obec až do zrušení řádu v roce 1773. Na místě zpustlé tvrze postavili zámeček a v r. 1736 tu zřídili pivovar. V té době tu byly postaveny i barokní plastiky sv. Jana Nepomuckého (1746),  sv. Josefa  kříž se sochou Panny Marie na soklu. V roce 1756 se zde uvádí mlýn a dva rybníky.

Po zákazu činnosti jezuitského řádu v Čechách byl majetek panství převeden na českou komoru. O majetek byl velký zájem, ale až roku 1813 koupil zámek s dvorem lounský měšťan Václav Beníško. V roce 1828, kdy panství s dalšími vesnicemi patřilo chomutovskému purkmistrovi Dobrauerovi, skýtala ves utěšený pohled. V 69 domech žilo 252 obyvatel, zámek s kaplí byl obklopen zahradou, zdejší pivo šlo dobře na odbyt, hostinec měl vlastní malá jatka a kovárnu, byl tu mlýn a ovčín, v rybníku  se dařilo kaprům. V roce 1881 byl pivovar rekonstruován a o šest let později postaven nový zámek v novobarokním slohu. Kostel sv. Antonína Paduánského na návsi nechal roku 1863 postavit žatecký měšťan Antonín Svoboda. Nejstarším spolkem byli hasiči, spolek byl založen v roce 1878. Do roku 1897 chodily zdejší děti do školy v Minicích, v roce 1904 byla dokončena stavba vlastní školní budovy.

Nejvíce obyvatel měla obec Velemyšleves roku 1880 - celkem 555. Při sčítání roku 1991 se zde hlásilo 173 osob, dnes jejich počet stoupl na 235.

Současnost
Obec je největší z místních částí obce, leží na toku říčky Chomutovky. Bývala panským sídlem se zámkem s okrasnou zahradou, hospodářským dvorem, sýpkou, pivovarem a šatlavou. Dodnes zůstal zachován (ve velmi špatném stavu) pouze hospodářský dvůr, sýpka a šatlava. Dnešní Velemyšleves je typicky zemědělskou vesnicí.

Původní náves Velemyšlevse na severním břehu Chomutovky zanikla v důsledku demolice několika bývalých statků. Dnes je vymezena pouze  několika domy a kostelem (založen 1887) na severní straně a pohostinstvím na straně západní. Několik větších statků zůstalo zachováno v ulici směřující západně k Zálezlům. Zbytek zástavby obce tvoří dvě lokality bytových domů z šedesátých let 20. století, dům s pečovatelskou službou pro seniory z osmdesátých let 20. století, chalupy a jen několik novodobých rodinných domků. Ze západu je obec uzavřena zemědělským areálem (strojový park), plochou zrušené česačky chmele a dvěma hřišti. Na jižní straně obce jsou dva areály živočišné výroby - bývalý zámecký hospodářský dvůr a novodobý areál.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sweb.cz/velemysleves, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA