Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tuchořice

Tuchořice leží 9 km jihovýchodně od Žatce. Ves se poprvé připomíná v r. 1239 jako sídlo Adama z Tuchořic. Na konci 14. stol. patřila Matěji, Otíkovi a Janu Žáčkům z Tuchořic. Jejich potomci seděli na zdejší tvrzi, která je poprvé doložena v r. 1454 za Petra z Tuchořic, až do r. 1519. Radslav z Tuchořic ji prodal spolu se vsí Zikmundovi Bartošovi z Kamenice. Dalšími majiteli byli Lobkovicové, Dlaskové a Kaplíř ze Sulevic. V r. 1629 daroval císař Tuchořice Janu Aldringenovi, po jeho smrti Achilovi ze Soie.

V r. 1649 koupil statek Martin de Pachonhay a jeho dcera prodala ves s tvrzí hejtmanu Žateckého a Litoměřického kraje Janu Antonínu Hýzrlovi z Chodova. Ten dal tvrz poničenou za třicetileté války opravit. Od něho získal tento statek Kašpar František Clary-Aldringen, jenž jej v r. 1728 spojil s panstvím Dobříčany. Kašpar František dal starou a sešlou tvrz strhnout a na jejím místě postavil jednoduchý barokní zámek. Zámek upraven v 19. stol. s nárožními rizality a věží ukončenou cimbuřím.

V r. 1879 koupil Tuchořice s dvorem Alois Procházka. Ten je prodal žateckému továrníkovi Konrádu Blaschkovi, v jehož rodině zůstaly až do r. 1945. Zámek není přístupný. Na návsi raně barokní sloup Panny Marie z r. 1680 se sochami sv. Šebestiána, Rocha, Jana Nepomuckého a Rozálie na nárožních soklech. V obci se narodil Josef Hilmer (1872-1930) významný pozounista. Na severovýchodním okraji obce bývalý vápencový lom – naleziště zkamenělin z období mladších třetihor. V obci je pošta, škola, obchod, hospoda a žije zde 711 obyvatel.

Součástí obce jsou části: 

Třeskonice
- nejstarší zmínka o vsi je z r. 1437. Už tehdy patřila ves pod panství Líčkov, kam byla příslušná až do r. 1849. Po třicetileté válce osídlili Třeskonice kolonisté z oblasti Míšňě. V obci se nachází barokní kaple z r. 1718. 

Nečemice
se poprvé připomínají v r. 1115, kdy zde měl polnosti klášter v Kladrubech. Příslušníci drobné šlechty drželi Nečemice až do poloviny 15. stol. V r. 1457 kdy statek získal Dětřich ze Žďáru, se poprvé připomíná tvrz. V r. 1535 je získal Bohuslav Felix z Lobkovic, který ves s tvrzí připojil k Líčkovu. Dále se majitelé střídali. Roku 1623 zkonfiskovaný majetek zakoupil Vratislav z Mitrovic. Za třicetileté války byla tvrz značně poničena a nebyla opravena. Teprve v r. 1812, za Josefa Schwarzenberka, byly provedeny stavební úpravy dvora i někdejší tvrze. Na návrší se nachází jednolodní pozdně barokní kostel sv. Bartoloměje z r. 1786. Na návsi socha sv. Jana Nepomuckého z 19. stol.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.mikroregion-zatecko.cz/pages/tuchorice.htm, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA