Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čeladná

Historie
Počátky obce lze položit pravděpodobně do 15. století (možná i na konec 14. stol.). První písemná zmínka o Čeladné však pochází až ze samého konce 16. století, kdy je vesnice zapsána v urbáři hukvaldského panství z roku 1581. Podle pověsti je název obce odvozen od čeládky, která docházela na Hukvaldy.

Současnost

Čeladná je malebná vesnice ležící v oblasti Moravskoslezských Beskyd v okrese Frýdek - Místek. Většina území obce je hornatá, pokryta lesy a loukami. Čeladnou protékají dvě řeky (Čeladenka a Ondřejnice) a najdeme zde mnoho potoků s čistou, průzračnou vodou, ve které se prohánějí hejna ryb.

Horská obec Čeladná patří k nejnavštěvovanějším místům severní Moravy, protože její dominantou je krásná, mnohde člověkem nedotčená příroda a nádherné údolí řeky Čeladenky. Na území obce se nachází několik chráněných rezervací, a to v Podolánkách, na Kněhyni a Čertově mlýnu. Mezi přírodní pozoruhodnosti patří i známá propast v Kněhyni, která je význačným úkrytem pro stovky netopýrů. V beskydských lesích je možno pozorovat množství zvěře, sbírat lesní plody, anebo se jen procházet a odpočívat.

Turistické zajímavosti

Vrcholy Moravskoslezských Beskyd

Roubená kaple sv. Cyrila a Metoděje u pramene, tzv. "Cyrilky"

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Čeladné

Památník Josefa Kaluse
Památník Josefa Kaluse se nachází v budově bývalé jednotřídní školy, kde básník J. Kalus (1885-1934) učil a psal. V r. 1993 byla otevřena v rekonstruovaném půdním prostoru stálá expozice „Údolím Čeladné“. Poprvé zde byla použita metoda společné prezentace přírodovědných a společenskovědních sbírek. Vzpomínka je věnována partyzánskému odboji na sklonku 2. světové války.

Hrob poručíka Jána Ušiaka
Hrob poručíka Jána Ušiaka najdete na hřbitově. Jednalo se o velitele 1. čs. partyzánské brigády Jana Žižky.

Památník obětem fašismu
Na rozcestí na Horní Čeladnou se nachází památník obětem fašismu s plastikou Jos. Bílka z r. 1953.

Pomník popravených partyzánů
U silnice směrem na Frýdlant n/O pomník popravených partyzánů Ol. Machandra a K. Winklera.

V okolních horách se najde nepřeberné množství turistických tras a celá oblast je protkána hustou sítí turistických značek. Ani cyklisté nebudou ošizeni, avšak někdy budou nuceni pořádně šlápnout do pedálů, zvlášť pokud se vydají na některý z beskydských vrcholů. Od přelomu tisíciletí již navíc nejsou odkázaní jen na vlastní orientaci pomocí mapy, ale mohou využít některou ze značených cyklotras. Taktéž v zimním období je možno vydat se buď na lyžařské túry (většinou „divokým" terénem, tj. bez upravených běžeckých stop), nebo navštívit některou ze sjezdovek a jezdit jen nahoru a dolů.

Ve střední části obce se nachází Prosper Golf Club. Naleznete zde 18 jamkové hřiště, (dostavuje se dalších 9 jamek) a 5 jamkovou akademii a driving range s 11 krytými odpaly o délce 260 m. Je zde možnost využít šaten a zapůjčit golfové hole. Po náročné hře nebo výuce s trenérem lze navštívit golfový klub s klubovnou (160 míst) a restauraci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce Čeladná www.webovestudio.cz/celadna, na kterých najdete další informace a zajímavosti.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA