Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrčava

Hrčava ač rozlohou (288 ha, 36 a, 15 m2) i počtem obyvatel malá (261 - 133 mužů, 128 žen, stav ke dni 31. 12. 2005 ) je obec velice svébytná a suverénní.

Svědčí o tom i to, že jako první obec na Jablunkovsku se může od 12. dubna 1995 pyšnit obecními symboly - znakem i praporem obce, které jí byly uděleny parlamentem České republiky. V České republice patří jistě k nejmenším obcím, které se mohou těmito znaky suverenity obce pyšnit. A vzhledem k tomu, že Hrčava jako samostatná obec vznikla teprve 6. října 1927, patří určitě k nejmladším obcím republiky a jistě i k nejmladším obcím ČR s obecními symboly.
Hrčava byla jednou z nejmladších obcí bývalé Československé republiky vzniklé v pondělí 28. října 1918.

Statut samostatné obce dostala až 6. října 1927, i když k ČSR byla prozatímně připojena už v červnu 1921. Do té doby to byla osada dnes polské obce Jaworzynka.

Hrčava je nejvýchodnější obcí nejen Jablunkovska, okresu Frýdek-Místek, Moravskoslezského kraje, Českého Slezska, ale i České republiky. To také znamená, že nad obcí se každé ráno slunce objeví nejdříve ze všech obcí České republiky.

V obci se od roku 1996 nachází nejjižnější hraniční přechod na 762 km dlouhé česko-polské hranici. Jedná se o hraniční turisticky přechod Hrčava (ČR) - Jaworzynka (PR). Po hraniční čáře je vzdálen pouze 2,1 km (vzdušnou čarou 1,2 km) od trojmezí, místa, kde společná česko-polská hranice začíná nebo končí. Takže je také zároveň prvním nebo posledním hraničním přechodem na česko-polské hranici.

Turistické zajímavosti

Hrčavský kostelík
V České republice je něco málo přes dvacet dřevěných kostelů, hrčavský je nejmladší z nich, (nepočítáme-li po požáru znovupostavený dřevěný kostel v Ostravě v Hrabové). Navíc hrčavský dřevěný kostelík je nejvýchodnější dřevěný kostel v České republice. V kostele je pozoruhodná křtitelnice - významná řezbářská prace dnes již nežijícího místního rodáka a řezbáře, hluchoněmého Ondřeje Zogaty.

Lurdská jeskyně
Svým způsobem patří ke kostelíku i další církevní stavba v obci - lurdská jeskyně. Je to kamenný lesní oltář ve tvaru půloblouku, široký 6,6 m, vysoký 4,35 m a hluboký 3,2 m. Nachází se vzdušnou čarou asi 250 m západně od kostelíku. Je třeba jít cestou dolů na křižovatku, pak 70 m silnicí doprava, po schodech vlevo sejít z cesty a asi 100 m jít dolů lesem. Místu, kde stojí lesní oltář se říká U Panenky Marie.

Lurdská jeskyně vznikla za poněkud zvláštních okolností. Při stavbě kostelíku bylo nalámáno a dovezeno více kamene, než bylo skutečně třeba. Jeden ze členů výboru pro stavbu kostelíku, řídící učitel Smyczek z Jablunkova a zároveň zemský poslanec, navrhl ze zbytku kamene postavit ve státním lese lurdskou jeskyni s lurdskou madonou.

Tak se i stalo. Lurdská jeskyně byla postavena, k ní přiveden zachycený pramen vody ve svahu nad jeskyní. Vysvěcení proběhlo přesně rok po vysvěcení kostela - 5. července 1937 u příležitosti hrčavské poutě.

Náklady spojené s vybudováním lurdské jeskyně i se zachycením vody z pramene a jejím přivedením k jeskyni hradila Slezská Matice osvěty lidové ve Slezské Ostravě.

O vodě u jeskyně se říká, že je zázračná, že léčí oční neduhy, ať už vnitřním užitím nebo omýváním očí. Kronika obce uvádí, že voda je radioaktivní. A pokud si pokropíte onou vodou chodidla, máte zaručeno, že se na Hrčavu určitě opět vrátíte

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.volny.cz/obec.hrcava, na kterých najdete další informace a zajímavosti.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA