Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Frýdlant nad Ostravicí

Historie
Ve starých latinských textech najdeme název Vriedelanth; v německých Friedland. Vznik jména má svůj původ v němčině, pravděpodobně ze dvou slov - Land znamená země a vrieden chrániti (území, které je nutno střežit).

Příkaz k osídlení území v okolí řeky Ostravice pochází z roku 1256, kdy na sněmu v Opoli rozhodl král Přemysl Otakar II. ve sporu mezi knížetem těšínským a biskupem olomouckým, že hranici zemskou zde bude tvořit řeka Ostravice.

Současnost
Frýdlant nad Ostravicí (357 m n. m.), je podhorské město s 10 tisíci obyvateli, které leží v údolí řeky Ostravice pod Lysou horou (1323 m n. m.) a díky své geografické poloze bývá často nazýván vstupní bránou do Moravskoslezských Beskyd.

Kultura
Město poskytuje návštěvníkům různorodé kulturní i sportovní vyžití. Své sídlo zde má pěvecký sbor, dvě dechové hudby i folklorní sdružení. Rodný dům Ferdiše Duši je zároveň muzeem. Grafik a malíř Ferdiš Duša (1888 - 1958), vstoupil do dějin českého výtvarného umění zejména svými grafickými cykly, které zobrazují Ostravsko 30. let. Jeho životu a dílu je věnována stálá expozice, kromě ní je připravována celoroční nabídka muzejních i výtvarných výstav. Návštěvníkům Beskyd nabízí zpestření při jejich putování také nově vzniklá Galerie uměleckého smaltu a litiny. Jádro tohoto souboru tvoří díla, které město získává jako výsledky Mezinárodních sympozií Frýdlantský umělecký smalt, v další části expozice je instalována sbírka historické litiny zapůjčených Zemským archivem v Opavě z fondu akciové společnosti Ferrum Frýdlant n.O.

Turistika a rekreace
Kdo touží po aktivní dovolené, v Beskydech a ve Frýdlantu n.O. se nemůže zklamat. Sport a pohybová aktivita zaujímají ve městě významné postavení již více než 100 let.

Například tenis je možné si zahrát v nádherné tenisové hale s venkovním letním areálem. Svůj věhlas postupně získává i nově vzniklé Sport relax centrum Kotelna, kde najdete squashové centrum s dalším sportovně rehabilitačním zázemím. Hřiště tohoto zařízení jsou obsazovány po celý den a o víkendech kapacita nestačí a hru je třeba rezervovat na recepci.

Zvláště otevřením bazénu v lednu 2003 dostal celý areál punc jedinečnosti a stává se Mekkou všech, kteří holdují pohybovým aktivitám. Občané zde nalézají pestrou paletu různých možností relaxace - kromě výše uvedeného squashe a bazénu také saunu, solárium, whirlpool a masážní box. Bazén začínají využívat i tělesně postižení občané a Seniorklub. Také maminky s dětmi si nemohou celý interiér vynachválit. Výstavba centra neustále probíhá.

Frýdlant je východiskem pro procházky (např. přes Novou Ves na ostravické peřeje, přes lubenskou lávku na letiště nebo na metylovický Čupek) i náročnou turistiku, pro kterou se nabízejí výšlapy na nedaleký Ondřejník, Smrk a Lysou horu. V zimním období jsou v okolí města vhodné terény pro turistiku na lyžích.

Kdo potřebuje ještě větší vzrušení, může zkusit paragliding na nejvyšším vrcholu Ondřejníku Skalce. Nejvýchodněji položené letiště České republiky pro motorové i bezmotorové létání ve Frýdlantu nad Ostravicí umožňuje nejen aktivní účast, ale také nerušené sledování leteckého provozu. Odvážnější se nechají zlákat nabídkou vyhlídkového letu nad překrásnou beskydskou krajinou. Místní Aeroroklub Frýdlant n.O. je držitelem licencí na provozování letecké školy i parašutistického výcviku.

Pro vyznavače letních sportů jsou zde kurty na plážový volejbal a fotbalová hřiště. K letní rekreaci je možné využít koupaliště s tobogánem u motelu Panorama nebo splavy na řece Ostravici, v jejichž blízkosti se nachází také kempink. Milovníkům cykloturistiky jsou určeny značené cyklotrasy.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA