Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lučina

Obec Lučina leží v severovýchodní části okresu Frýdek-Místek na levém břehu Žermanické přehrady. Území obce leží v klimatickém regionu - mírně teplý, teplý. Obec Lučina je člen svazu měst a obcí ČR, člen Euroregionu Beskydy a člen Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady.

Historie
Voda je stejně jako vzduch pro život nepostradatelná. Voda je základem života. Vodu kromě pití potřebujeme k rozmanitým účelům, a to v dopravě, v zemědělství, v průmyslu i k rekreaci. Řeka Lučina od nepaměti sbírala vody ze severních svahů hory Prašivé, a ty pak odváděla severním směrem až pod slezskoostravský zámek, kde se spojila s další beskydskou řekou Ostravicí.

Ticho krásného a malebného údolí řeky Lučiny bylo jednoho dne přerušeno nezvyklým ruchem stavebních mechanismů. To se začal rvát člověk s přírodou, aby tam, kde se „zakously“ bagry do země, postavil velké vodní dílo. Rok 1950 byl posledním rokem volného a svobodného toku řeky Lučiny, kterou v období sucha bylo možno „přejít suchou nohou“, ale v době jarního tání a letních dešťových přívalů se stala dravou a rozběsněnou říčkou, zalévající nemilosrdně celé údolí. To vše se mělo změnit výstavbou údolní nádrže, která by nejen zkrotila řeku Lučinu, ale i zajišťovala dostatek vody pro průmysl nedaleké Ostravy.

První přípravné práce byly zahájeny již koncem roku 1950, a to firmou Československých stavebních závodů a od roku 1951 prováděl stavební práce Ingstav Brno. Samotná výstavba přehrady byla zahájena v březnu 1951 a 9. listopadu 1958 slavnostně předali stavbaři přehradu veřejnosti.
Součástí stavby přehrady byla i výstavba sídliště pro pracovníky stavby a pro některé občany, jejichž domy byly zatopeny (celkem 120 objektů; v některých případech bohužel došlo i k sociálním křivdám). Celé sídliště bylo dokončeno v roce 1954 v počtu 45 dvojdomků. Součástí sídliště byl věžový vodojem, čistírna odpadních vod (byla první čistírnou toho druhu v kraji), dům služeb a škola.

Výstavbou vodního díla Žermanické přehrady došlo ke katastrálním změnám obcí Soběšovice a Dolní Domaslavice. V zátopě katastru obce Soběšovice byl i kostel. Místní lidé odmítali zúčastnit se výkupových jednání, jestliže nebude schválena výstavba nového kostela. Podle návrhu nový kostel se měl stát dominantou nad přehradou v rozmezí katastrálního území Žermanic a Soběšovic a měl sloužit i obyvatelům sídliště Lučina. Obyvatelé Soběšovic ale svou aktivitou a jednotou prosadili současné umístění kostela i hřbitova. Původní kostel občané postupně bourali a materiál převáželi na výstavbu kostela nového.

Prozatímně byla v roce 1956 zřízena v domě Leopolda Mojžíška kaplička, do níž bylo převezeno zčásti i vybavení bouraného kostela (oltář, lavice, obrazy a další). Každou neděli zde vykonával bohoslužby farář Kališ z Dolních Domaslavic a účastnili se jich nejen občané Lučiny, Žermanic a Soběšovic, ale i dělníci ze stavby přehrady. Dokonce zde bylo pokřtěno několik dětí, ale svatba se zde nekonala žádná.

V neděli 29. října 1961 byl vysvěcen nový kostel v Soběšovicích. Dům, kde byla kaplička, odkoupily Válcovny plechu a přebudovaly jej na rekreační středisko „Mostař“.

Turistina a rekreace

Camp Lučina
Camp Lučina se nachází v obci Lučina 12 km severovýchodním směrem od Frýdku-Místku přímo u přehrady Žermanice. Disponuje plochou určenou ke stanování o rozloze asi 1 ha, s množstvím vzrostlých stromů a keřů, poskytujících v letním období stín. V kempu se nachází  42 chatek, 3, 4 a 5 lůžkových, 6 z  nich  je s nadstandardním vybavením (2 místnosti, terasa, lednice, přímotopy, WC, sprchový kout). Ostatní mají sociální zázemí společné ve zděné budově.

Kemp poskytuje možnost pronajmutí nebo postavení  vlastního přívěsu. V kempu se nachází restaurace s turistickou ubytovnou o kapacitě 34 lůžek (1, 2, 3, 4, 5 a 6 lůžkové pokoje). Restaurace s terasou a bufetem  nabízí možnost celodenního stravování, poskytuje rovněž zvýhodněné penze a polopenze v kombinaci s celotýdenními a krátkodobými pobyty.

Ubytování poskytujeme v týdenních a víkendových turnusech, se stravou i bez, možnost ubytování na 1 noc dle volné kapacity. Možnost pobytu domácích zvířat. Restaurace s velkým sálem a menším salonkem je vhodná k pořádání školení, soukromých oslav a jiných společenských akcí.
 
Možnosti:
Dětské tábory, ozdravné pobyty, školní výlety – možnost navštívit zajímavá místa v blízkém okolí.
Rybaření – pro cizince zajistíme rybářský lístek, plavání – molo s dětským bazénkem.
Sport - kromě vodních sportů - míčové hry, ruské kuželky, pétanque, tenis, stolní tenis, minigolf, cyklistika.

Zábava - kulečník, stolní hry, stolní fotbal, hrací automaty pro děti i dospělé, disko, hudba, tanec.
V kempu je pískoviště, kolotoč, dětské prolézačky, ohniště - možnost zakoupení dřeva, grilování.

Jiné možnosti v blízkém okolí: projížďky na koni, vodní sporty, zapůjčení vodních šlapadel.

Celodenní výlety: návštěva relaxačního zařízení „Kotelna“ ve Frýdlantu nad Ostravicí (28 km), návštěva aquaparku  Olešná u F.-Místku (20 km), návštěva skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm (48 km) a další možnost zajištění autobusu.

Čerpáno z oficiálních stránek www.lucina.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA