Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kunčice pod Ondřejníkem

Historie
Příkaz byl vydán hradnímu úředníku Kunzovi, kterému se podařilo sehnat značný počet lidí ochotných k obývání nové osady. Každému vytýčil dle dohody kus lesa k vymýcení, a tak povstala nová osada a byla nazvána podle jména vedoucího úředníka Kunze, německy Kunzendorf, česky Kunčice, později Hrubé Kunčice.

Roku 1848 nazvány úředně Velké Kunčice a roku 1924 Kunčice pod Ondřejníkem.

Za odměnu byl úředník Kunz jmenován v nové osadě fojtem a obdržel k svobodnému užívání pět lánů pozemků. Dle záznamu v hukvaldském archivu měl Kunzův rod v držení kunčické fojtství téměř 200 let. Úřad fojta dědili jeho synové až do vymření rodu. Roku 1499 byl ustanoven novým fojtem v Kunčicích Jiří Mníšek. Roku 1620 byl dosazen nový rod fojtů Florianem Klímkem, který měl fojtství v držení až do roku 1752. V tomto období se obyvatelům Kunčic dařilo patrně velice zle, neboť se roku 1695 zúčastnili povstání proti hukvaldské vrchnosti společně se sousedními vesnicemi. Po vymření fojtů rodiny Klímkovy objevuje se v zápisech nové jméno fojta v Kunčicích a to Jana Hlaváče. Rod fojta Hlaváče vymřel posledním mužským potomkem Jiřím Hlaváčem roku 1865.

Turistika a rekreace
Protože se Kunčice p. O. nacházejí v horské části Beskyd, nabízejí svým návštěvníkům široké možnosti sportovního vyžití. V letních měsících lze pěstovat hlavně pěší turistiku. V okolních svazích je velké množství turistických tras a celá tato oblast je bohatě protkána hustou sítí turistických značek

Také cyklisti si zde přijdou na své, při zdolávání svahů okolních hor se mohou spolehnout na svou vlastní orientaci nebo se mohou vydat po vyznačených cyklotrasách s různým typem obtížnosti od okruhů vhodných pro rodinné výlety s dětmi až po náročné stezky.

Např.  trasa č. 6008 „Okolo Ondřejníka“
Jde o středně náročnou cyklistickou trasu, dlouhou 31 km, je sjízdná na všech typech jízdních kol (Frýdlant n. O. - Metylovice – Lhotka – Kozlovice – Tichá – Kunčice p. O. – Čeladná – Ostravice – Frýdlant n. O.). Trasy jsou značeny standartním plechovým značením ve žlutém provedení, v úsecích mimo běžný silniční provoz také pásovým značením obdobným turistickému.

Novinkou jsou v Beskydech nově zřízené cyklobusy a půjčovny jízdních kol. Provoz „Cyklobusu Beskydy“:  1. 7. – 31. 8. denně, 1.5. – 30. 6. a 1. 9. -  2. 10. jen o víkendech a ve dnech státních svátků. Rezervace místenek je možná na všech pobočkách Beskydského informačního centra nebo na http://cyklobusy.connexmorava.cz.

Okolní hory, především Ondřejník, úbočí Velké Stolové a Radhoště, jsou oblíbenými startovacími plochami pro milovníky paraglidingu. Na Ondřejníku se startuje z průseku o šířce asi 17 m. Po obou stranách startoviště se nacházejí vzrostlé smrky. Nadmořská výška je 940 m, převýšení 430 m. Přistává se na úpatí pod startovištěm na mírně skloněné Tabaškové louce. Nejlepší přístup ke startovišti je po modré turistické značce na vrchol Skalka. Startoviště se nachází asi 50 m severozápadním směrem od vrcholu. Jde o oficiální letový terén pro paragliding.

Ke koupání slouží vodní nádrž s plochou 12 000 m2 a dvě koupaliště, v sousedním Frenštátě p. Radhoštěm lze navštívit krytý bazén nebo nový moderní aquapark. Ke sportovně rekreačním aktivitám mohou zájemci využívat sportovní areál s fotbalovým hřištěm, hřištěm pro odbíjenou, tenisové kurty a tělocvičnu. Po domluvě si lze pronajmout i nově zrekonstruovanou tělocvičnu v místní základní škole. Příznivci golfu a jízdy na koni najdou zázemí pro své záliby v sousední obci Čeladná.

Pro odvážnější nabízí letiště pro motorové i bezmotorové létání ve 12 km vzdáleném Frýdlantě nad Ostravicí vyhlídkové lety nad překrásnou Beskydskou krajinou. Místní Aeroklub provozuje leteckou školu i parašutistický výcvik.

V zimě se tu taky nebudete nudit, při nezbytně nutné opatrnosti a respektování zásad horské turistiky si můžete užít pěší túry v překrásné zimní přírodě nebo máte možnost využít zdejších výborných podmínek pro běžkaře. V okolí Pusteven je několik běžeckých okruhů upravených pro klasický styl a místy i pro bruslení. Možnost sjezdového lyžování nabízejí okolní obce: Bílá, Čeladná, Malenovice, Ostravice, Pstruží, Staré Hamry a lyžařský areál Pustevny. Některá střediska jsou vybavena sněhovými děly, úroveň zázemí a poskytovaných služeb se neustále zvyšuje.

Příroda a krajina

Kunčice se rozkládají v horském údolí na úpatí hory Ondřejníku. Tento osamocený, výrazně vyčnívající hřeben Moravskoslezských Beskyd má 3 vrcholy: jižní vrchol Skalka – 964 m n. m., severní vrchol Solárka 890 m n. m., na kterém se nachází turistická chata a Vojvoda nebo také Holubjanka 900 m n. m. Ondřejník nabízí nejkrásnější pohledy na panorama Beskydských hor. Prohlédnout si můžeme např. Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Velký Javorník a při dobré viditelnosti i Velkou Fatru.

Dle pověsti měl na nejvyšším vrcholu Skalka svou skalní skrýš a poklady zbojník Ondráš. S Ondřejníkem jsou spojeny příběhy, ve kterých se líčily slety čarodějnic, strašidelné pukliny, skrýše a zážitky zavalených hledačů pokladů.

Kolem vrcholu Skalky se rozprostírá státní přírodní rezervace Skalka. K výstupu na Ondřejník se doporučuje modrá turistická značka z Kunčic, kde pod vrcholem narazíte na udržovanou studánku.  

Nejvyšším bodem Kunčic je tedy vrchol Skalka – 964 m n. m, nejníže položené lokality se nacházejí v místech kde Kunčice opouští vodní tok Tichávka tj. 373 m n. m.

CHKO Beskydy
Jihovýchodní část obce náleží do velkoplošného chráněného území CHKO Beskydy. CHKO Beskydy zaujímá téměř celé území Moravskoslezských Beskyd, svou rozlohou 1 160 km2 je největší chráněnou krajinou oblastí v České republice. Důvodem vyhlášení CHKO Beskydy byly její výjimečné přírodní hodnoty, zejména původní horské pralesovité porosty s výskytem vzácných karpatských živočichů a rostlin, druhově pestrá luční společenstva, unikátní povrchové i podzemní pseudokrasové jevy a také i mimořádná estetická hodnota a pestrost ojedinělého typu krajiny. Význam chráněné krajinné oblasti Beskydy je podtržen vyhlášením 50 maloplošných chráněných území. Posláním CHKO je ochrana všech hodnot krajiny a jejich přírodních zdrojů.

Přírodní rezervace Skalka
V obci Kunčice p. Ondřejníkem se nacházejí 2 maloplošná chráněná území:
V severovýchodní části obce leží přírodní rezervace Skalka – rozkládá se na západním a jihozápadním svahu hřebene Skalky v masívu Ondřejník. Smyslem ochrany je zachování původního velmi starého jedlosmrkového lesního porostu typického pro střední polohy Beskyd. Porosty rostou na dosti balvanitých svazích vlhčího charakteru a mají funkci také půdoochrannou.

Přírodní rezervace Na Rozdílné
Druhá je přírodní rezervace Na Rozdílné – rozkládá se v jižní části obce. Hlavním motivem zvláštní ochrany tohoto území je zachování ekologicky hodnotného smíšeného lesního porostu v podhůří Beskyd. Velmi důležitým aspektem ochrany této lokality je její značný zoologický význam. Na tomto území hnízdí chráněný, silně ohrožený čáp černý a vyskytuje se zde chráněný, taktéž ohrožený druh krkavec velký.

Čerpáno z oficiálních stránek www.kuncicepo.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA