Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hradec - Nová Ves

Hradec - Nová Ves – leží přibližně 12 km od města Jeseníku, které je politickým a hospodářským centrem Jesenicka. První zmínka o obci Hradec je z roku 1351. Jméno je odvozeno od polského grodzič - hraditi, i když poprvé se objevuje jako osobní jméno. Český název plně vystihuje význam původního jména. Jak jméno, tak i zbytky opevnění dokazují, že zde stávalo menší hradisko.

Obec Nová Ves vznikla roku 1685 dělením jednoho z Mikulovických dvorů, který byl nazýván Studený . Dvůr byl hospodářsky nevýnosný, proto dala biskupská správa pokyn k jeho rozdělení. Po roce 1848 byly obě obce administrativně spojeny. Žilo zde především německé obyvatelstvo. Od roku 1976 se obec stala součástí Mikulovic až do roku 1990, kdy se opět osamostatnily jako společný celek Hradec-Nová Ves.

Od ledna roku 1996 funguje nový okres, s okresním městem Jeseník, který byl zaveden z rozhodnutí vlády, hlavně pro velkou komunikační vzdálenost některých měst (až 80 km) od bývalého okresního města (Šumperk) a také pro oddělenost oblastí značnými horskými masívy (např. Červenohorské sedlo 1013 m n. m., Videlské sedlo 920 m n. m., Ramzovské sedlo 754 m n. m.).

Do tohoto nového okresu tedy spadá i obec Hradec-Nová Ves. Okres je velmi navštěvovaným turistickým místem, hlavně díky své přírodě, světoznámým Prieznitzovým lázním a kvalitní možnosti sportování., hlavně v zimním období. Přesto se okres Jeseník řadí mezi nejchudší v naší republice.

Hranici okresu Jeseník tvoří na severu a západu hranice s Polskem, která činí celkem 101,3 km. Z jihozápadu sousedí s okresem Šumperk. Z jihovýchodu s okresem Bruntál. Hranici s těmito okresy tvoří hřeben Hrubého Jeseníku a má celkovou délku 57,23 km. Rozloha okresu je 718,83 km2, což jej řadí na 61. místo v rámci 77 okresů České republiky. Okres tvoří 23 samostatných obcí, z toho jsou tři města: Jeseník, Javorník, Zlaté Hory, kde se nacházejí pověřené úřady. Z celkového počtu 42 821 obyvatel jich 49,6 % žije v těchto městech.

Historie obce
Obec Hradec - Nová Ves leží přibližně 12 km od města Jeseníku. První zmínka o obci Hradec je z roku 1351. Jméno je odvozeno od polského grodzič - hraditi, i když poprvé se objevuje jako osobní jméno. Český název plně vystihuje význam původního jména. Jak jméno, tak i zbytky opevnění dokazují, že zde stávalo menší hradisko. Z popisu statku z roku 1613 je patrno, že dvůr byl obklopen hustými lesy, před dvorem se nacházel rybník a vedle něho stála nově postavená pila.

Roku 1617 dostal Hradec biskupský rada Rathaube, po jehož smrti se jeho žena Marie Magdaléna z rodu Pruskovských provdala za Kryštofa Ferdinanda Popela z Lobkovic, člena tehdy velmi známého českého rodu.

K rozvoji obce dochází po třicetileté válce. V obci přibyla vápenná pec, později palírna a pivovar. R. 1836 měla ves 52 domů s 349 obyvateli.

V roce 1827 tu byla postavena kaple sv. Anny, která v r. 1865 vyhořela a byla r. 1870 obnovena.

V době po třicetileté válce také vzniká Nová Ves (1685) parcelací jednoho ze tří Mikulovických dvorů, který byl nazýván Studený. Vzniklo 20 míst, které byly do roku 1732 osídleny. Obytná stavení dvora i se stájemi koupil zednický mistr ze Supíkovic Tomáš Schroth, který získal ještě právo šenku, výseku masa, pečení chleba a šoltéská práva. Ta rodina Schrothova vlastnila až do roku 1818, kdy je koupil Václav Rother, jehož potomci je spravovali až do r. 1848. V r. 1846 bylo ve vsi 60 domů se 450 obyvateli.

Po roce 1848 byly obě obce administrativně spojeny v rámci tehdejšího soudního a politického okresu Frývaldov. Od roku 1976 se obec stala součástí Mikulovic až do roku 1990, kdy se opět osamostatnila.

Obě části leží v západní části údolí řeky Bělé, severovýchodně od Jeseníku. Hradec je blíže k řece Bělé, Nová Ves leží poněkud severněji a má protáhlejší tvar. Obec má střední nadmořskou výšku 364 m.

Počet obyvatel v obou v podstatě stejných lokalitách se od poloviny 19. století až do roku 1938 zvyšoval. V roce 1900 měla celá obec 118 domů a 826 obyvatel. Po odsunu Němců počet obyvatel prudce poklesl a veškeré aktivity, ať už průmyslové či zemědělské zanikly. Po pokusech o dosídlení se počet obyvatel ustálil asi na polovině původních, ale od sedmdesátých let opět klesal. V roce 1991 byl počet obyvatel 272. Od té doby dochází opět k nárůstu, k 1. lednu 1999 jich bylo 336.

V současné době, kdy teprve dorůstá třetí generace obyvatelstva, které sem bylo dosídleno, můžeme mluvit o cítění příslušnosti ke zdejšímu kraji. Obec sice pomalu, ale přesto se začíná zabydlovat a rozvíjet. Přibývá obyvatel, domů, ale i služeb a obchodů.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.hradec-novaves.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA