Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Buk

Obec Buk se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský.

První písemná zmínka o obci je z roku 1400. Obec Buk se nachází v Chráněné krajinné oblasti Šumava asi 5 km jihovýchodně od Vimperka a 3 km od  úpatí hory Boubín.

V současné době k obci patří i části obce Vyšovatka a Včelná pod Boubínem.

Uprostřed návsi lze vidět kapli Panny Marie z r. 1800. Nachází se zde prodejna potravin a hostinec. Asi 150 m pod obcí je koupaliště.

S okolím je obec spojena autobusovou dopravou. Vzhledem k tomu, že obec leží uprostřed krásné přírody je výhodným místem pro turistické výlety po Šumavě.

Historie
Obec je poprvé zmiňována v roce 1400 jako součást volyňského panství, které patřilo proboštství katedrály sv. Víta v Praze. Buk byl tehdy izolovanou enklávou tohoto panství uprostřed rozlehlého panství vimperského. V roce 1757 byl Buk již součástí panství Lčovického, jehož centrum - ves a zámek Lčovice - leželo podstatně blíže než vzdálenější Volyně. V rámci tohoto panství Buk zůstal až do zániku poddanského zřízení v roce 1848.Církevně byla obec přifařena k nedalekým Šumavským Hošticím, které patřily k Vimperskému panství. V roce 1880 spadal i poštou pod Šumavské Hoštice.

Turistické zajímavosti

Boubín
Boubín (1 362 m) tvoří spolu s ostře tvarovaným Bobíkem (1 264 m) charakteristickou siluetu. Na vrcholu najdeme chráněný trigonometrický bod I. řádu a malý obelisk s nápisem "Kardinal Fürst von Schwarzenberg, 3. 8 .1867" na paměť návštěvy pražského arcibiskupa.

Boubínský prales
Boubínský prales (920 - 1 110 m) o rozloze 666,41 ha byl vyhlášen národní přírodní rezervací již v roce 1858. Světově známý prales leží na jihovýchodním úpatí hory Boubín. Dnešní jádro Boubínského pralesa, tvořené zejména bukem, smrkem a jedlí, je nejzachovalejším zbytkem původních rozsáhlých šumavských smíšených horských lesů, tzv. pomezního hvozdu. Nejstarší smrky a jedle dosahují stáří 300 až 400 let.

Prastaré smrky a jedle vyčnívají vysoko z husté korunové klenby tvořené převážně bukem a udivují nás svými rozměry a zajímavými tvary kmenů. Největší boubínský smrk 'Král smrků', který padl 4.12.1970, měl ve výšce 1,3 m od země obvod 508 cm, výšku 57,2 m a objem téměř 30 m3. Vedle tohoto velikánu nás upoutají i četné další stromy s neobvyklými růstovými deformacemi, jako jsou mohutné nádory, dvojáky, harfovitě zmnožené kmeny, nebo smrky stojící na široce rozkročených chůdových kořenech a další růstové zajímavosti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obecbuk.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA