Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záblatí

Obec Záblatí se nachází v okrese Prachatice, kraj Jihočeský. První písemná zmínka o obci je z roku 1359.

Bývalé městečko, dnes víska Záblatí leží asi 5 km západně od okresního města Prachatice na toku řeky Blanice na hranici Chráněné krajinné oblasti Šumava v nadmořské výšce 593 m.

Historie
První zmínky o vsi pocházejí z roku 1337. Osada tehdy patřila k panství hradu Hus a záhy se stala městečkem, jež mělo právo týdenních trhů a smělo si postavit silnici směrem na Pasov. Jako na jiných místech při řece Blanici se i v Záblatí ve středověku rýžovalo zlato, které přinášelo městečku zisk. V roce 1630 Záblatí přešlo do vimperského panství.

Ještě v první polovině 20. století bylo Záblatí městečkem s rušným hospodářským životem. Po druhé světové válce byla část obyvatelstva vysídlena a obec rabována. Její nová historie začala v padesátých letech 20. století s příchodem nových obyvatel

Pamětihodnosti


Kostel svatého Jana Křtitele
V obci stojí hodnotný gotický kostel svatého Jana Křtitele, který pochází z poloviny 14. století. V první čtvrtině 16. století byl přestavěn v dvoulodní. Je názornou ukázkou jihočeských pozdně gotických staveb tohoto druhu.

Boží muka

Fara

Ze silnice ze Záblatí ke Křišťanovickému rybníku odbočuje asi 500 m nad vsí trasa kapličkové křížové cesty na Dobrou Vodu.

Zajímavosti v okolí

Asi 3 km severně od Záblatí se nachází bývalá tvrz Drslavice. Od nedalekého Chlístova (asi 2,5 km severozápadně) je dobrý přístup do chráněného území Čertova stráň. V samotném Chlístově stojí památná Husova lípa, patřící mezi deset nejsilnějších stromů v Čechách.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jiznicechy.org, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do OMÁNU

Poznejte s OMÁN - tajemnou zemi pevností, hradů, rozeklaných hor a pouští, Zemi zelených oáz, bílých písečných pláží a vůní Orientu. S českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA