Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrad Helfenburk

V Čechách se nachází dva hrady stejného jména – Helfenburk. Dnešní zastavení se týká hradu Helfenburk u Bavorova v jižních Čechách. Na zalesněném vrchu Malošín (683 m) západně od Bavorova založil rod Rožmberků r. 1355 strážní hrad, který střežil obchodní cestu z Prachatic do Vodňan. Zdejší hrad patří k těm nejnavštěvovanějším v celém regionu.

Hrad se tyčí na skalnatém útesu ve výšce kolem 680 m nad mořem a svým nádherným rozhledem do okolí dominuje celému jihovýchodnímu Pošumaví.

Povolení ke stavbě hradu vydal roku 1355 král Karel IV. Ve druhé polovině 15. století bylo k monumentálnímu hradu přistavěno ještě velké předhradí. Ještě v 15. století byl hrad upravován a rozšiřován, v druhé polovině 16. století si Vilém z Rožmberka nechal postavit zámek Kratochvíle a Helfenburk zůstal opuštěn. Neudržovaný hrad chátral a pustl. K Helfenburku se váže řada pověstí, nejznámější je o dudákovi Jírovi, který musel hrát čertovi v kocouří podobě.

Svou rozlohou 1,27 ha patří mezi největší zříceniny v republice. Dosud je dobře zachovaný obranný systém soustavy dělových a obranných bašt. Součástí zříceniny jsou i zbytky rozlehlého dvoulodního paláce. Obnoveny a zpřístupněny jsou i obě věže, z nich je jedna upravena jako rozhledna. Dominantou stavby byla a je válcová obranná věž. Kromě ní se dochovaly do současnosti pozůstatky palácových zdí, část předhradí a opevnění.

V současné době je ve správě města Bavorov a je částečně rekonstruován. Do hradu obklopeného příkopem a hradbami se vstupuje přes dřevěný most. Válcová věž je zpřístupněna jako vyhlídka. Z třípatrového paláce se zachovalo obvodové zdivo, nalezneme zde i další pozoruhodné zbytky staveb.

Z hradní věže je výborný výhled po okolní typicky jihočeské krajině, z níž v nejbližším okolí zaujmou např. historický Bavorov či o něco více vzdálené Hoštice, proslulé místo konání slavných komedií režiséra Zdeňka Trošky.

Hrad je veřejnosti přístupný. V areálu objektu se v sezóně volně pasou kozy. Na hradě se konají od jara do podzimu pravidelné akce. Oblíbený je Slet čarodejnic v poslední den měsíce dubna nebo folkový festival uprostřed prázdnin. Romantické prostředí Helfenburku je poslední dobou stále častěji využíváno k svatebním obřadům.

Návštěvní doba
1. – 30. duben – otevřeno pouze o víkendech: 10.00 – 17.00 hod (po dohodě i déle)
1. květen – 30. září – otevřeno denně kromě pondělí: 10.00 – 17.00 hod.
1. říjen – 31. prosinec – otevřeno pouze o víkendech: 10.00 – 17.00 hod.

Vstupné:
Dospělí: 45,- Kč
Uplatňující slevu (studenti, důchodci): 25,- Kč
Děti do šesti let zdarma

 

 

Článek byl zobrazen 961 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2020

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2020

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA