Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Škvořetice

Obec Škvořetice se nachází v okrese Strakonice, kraj Jihočeský.

Poprvé je doložena v roce 1299. Tvrz, která patřila rodu Kaleniců, je poprvé zmiňována v polovině 16. století. Kalenicové panství vlastnili až do roku 1673. Počátkem 18. století byly zdejší statky připojeny k panství blatenskému.

V 16. století byla tvrz renesančně upravena do zámecké podoby a počátkem 20. let 20. století přestavěna v novorenesančním stylu.

Na návsi stojí kaple Panny Marie Bolestné z druhé poloviny 19. století.

Pamětihodnost

Novorenesanční zámek Škvořetice
Jedna z prvních zmínek o škvořetické tvrzi je až z r. 1543. Nehledíme-li k přechodné držbě, kdy škvořetický statek v letech 1668 až 1672 vlastnili rytíř Jiří František Doudlebský z Doudleb, posledním majitelem škvořetické tvrze, dvou dvorů a pivovaru, dále vesnic Škvořetic, Mužetic, Hněvkova, Pacelic, Mírče, Dolu (Důlu) a Lomu z rodu Kaleniců byl rytíř Jan Vilém Kalenice z Kalenic, od něhož koupil Škvořetice v r. 1673 Ferdinand Antonín Malovec z Chýnova a Vimperka.

Ten pak r. 1682 prodal škvořetickou tvrz s příslušenstvím své manželce Marii Františce, rozené Vilanyové. K renesanční přestavbě škovřetické tvrze došlo asi za Jana mladšího Kalenice (+1586), kdy ve všech čtyřech rozích byly vystavěny věže zakončené báněmi.

Za Karla Hildprandta byl v l. 1921 - 1922 přestavěn v pseudorenesančním slohu podle plánů stavitele Vojtěcha Volfa z Berouna. Nádvoří vroubila v úrovni prvního patra otevřená terasa s arkádami. Zámek stojí na severozápadním okraji obce. Je to čtyřkřídlá, dvoupatrová budova obdélníkového půdorysu s nádvořím uprostřed.

Zajímavosti v okolí
Poblíž obce je v lokalitě Hradiště rozsáhlé prehistorické pohřebiště. V sousedství Škvořetic (asi 3 km severozápadně) jsou pozůstatky Buzické tvrze.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jiznicechy.org, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA