Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Střelské Hoštice

Střelské Hoštice jsou evidovány jako známkové turistické místo č. 1288. Do projektu se obec zařadila v květnu 2006. Turistickou známku se siluetou místního renesančního zámku lze zakoupit v květnu – září přímo v zámeckém areálu v Muzeu řeky Otavy a voroplavby a celoročně i na Obecním úřadě Střelské Hoštice.

Obec je zapojena do turistického projektu měst na Otavě s názvem „Otavská plavba“ a dále spolupracuje s okolními obcemi a městem Strakonice v rámci Svazku obcí středního Pootaví.

Nově je zařazena i do Jihočeského pohádkového království. Střelské Hoštice jsou prezentovány logem – kaprem Jakubem na voru.

Památky


Zámek Střelské Hoštice
Zámek je původně renesanční stavbou z 2. pol. 16. století s barokními úpravami. Nástavba druhého patra byla realizována v letech 1927 – 1928. V té době zde Podpůrný spolek haléřový dělníků akciové společnosti, dříve Škodových závodů v Plzni, zřídil ozdravovnu pro děti a ženy. Ostatní objekty byly k zámeckému jižnímu křídlu přistavěny v padesátých letech, když objekt získala do své správy armáda. Karpatský ženijní prapor zde sídlil až do roku 1991. Obci se podařilo získat celý objekt o deset let později. Od té doby je areál zámeckých budov a přilehlého hospodářského dvora pomalu revitalizován.

V současné době je v přízemní jižního křídla otevřeno Muzeum řeky Otavy a voroplavby s galerií. Pro veřejnost je v prvním a druhém patře otevřena tělocvična a klubovna s posilovnou.
 
Muzeum řeky Otavy a voroplavby s galerií
Muzeum bylo v místním zámku slavnostně otevřeno 13. 5. 2006. V rámci finanční podpory z programu Leader ČR bylo zrekonstruováno v roce 2005 asi 250 m2 výstavní plochy.

Plavení dřeva na Otavě věrně připomíná devítimetrová maketa celého pramene svázaného z pěti vorových tabulí. Expozice je věnována řece Otavě a základním údajům, přírodním poměrům, fauně a flóře, rýžování zlata, perlorodce říční a nezapomíná ani na turistický projekt Otavské plavby.

Své místo má v expozici samozřejmě historie místního zámeckého objektu a zmíněni jsou také slavní rodáci – Julius Hugo Benoni (hudební skladatel), Josef Pilka (učitel v Písku, sbormistr), PhDr. Jaroslav Ludvíkovský (universitní profesor, klasický filolog), legionáři, mjr. Jaroslav Zahrádka (pražský kriminalista), JUDr. Josef Drobil (místní historik) a Ing. Rudolf Květoň (místní malíř, badatel v oboru archeologie a ochotník).

Kromě upomínkových předmětů je zde možno zakoupit i dostupnou literaturu, která se svým obsahem vztahuje k řece Otavě.
 
Otvírací doba muzea:
Květen - víkendy: 10:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00 (neděle jen do 15:00)
červen - srpen: denně od 10:00 – 12:00 a 13:00 – 17:00
V jiném termínu je možno se objednat přímo na Obecním úřadě Střelské Hoštice tel.: 383399748.
Vstupné: Kč 10/osoba.
 
Kostel sv. Martina
Klasicistní stavba z roku 1822 s jednotným novogotickým zařízením interiéru.

Římskokatolická farnost Horažďovice – 376 512 594.
Pravidelné bohoslužby: pá – 13.30, ne – 11.00 hod.
 
Alois Moravec
(5. 1. 1899 – 6. 3. 1987)
Pomník akademického malíře je na místním hřbitově. Celý život zasvětil především malbě krajiny a zvláště si oblíbil jihočeskou. Do Střelských Hoštic se přistěhoval v 9 letech, když se jeho otec stal učitelem v místní obecní škole.
 
Pomník padlým v 1. světové válce
Autorem pomníku je ak. sochař Vilém Glos z Klatov. Pomník byl na návsi odhalen 23. října 1932.
 
Pomník v Domince
V roce 1946 byl v lese Dominka (u silnice ve směru na Horažďovice) odhalen pomník třem ruským zajatcům zavražděných Němci 25. 4. 1945.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.strelskehostice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA