Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malenice

Obec Malenice se nachází v okrese Strakonice, kraj Jihočeský. Malenice, malá jihočeská obec na rozhraní okresů Strakonice a Prachatice, leží v Malebném údolí řeky Volyňky. Obklopena nádhernými kopci s hustými lesy se ves nachází zhruba dva kilometry od důležitého silničního koridoru vedoucím ze Strakonic na hraniční přechod Strážný.

Současnost
V Malenicích najdete vlakovou i autobusovou zastávku, dvě prodejny se smíšeným zbožím (s nedělním provozem), plynofikaci, kanalizaci, obecní vodovod, čističku a Wifi připojení k internetu. Dále je zde Obecní úřad, pošta a jednou za čtrnáct dní i lékařská ordinace. Často využívaný kulturní dům, dvě restaurační zařízení (bohužel bez teplého jídla). Občasně využívaná policejní služebna, hasičská zbrojnice, sběrna kovového odpadu - to jsou další služby, které Malenice nabízejí.

Mezi turisticky zajímavé akce patří Masopust, Neckyáda, každoročně pořádané Koňské rodeo na ranči nad Malenicemi, jednou za pět let Konopická a spoustu dalších menších či větších kulturních akcí včetně reprezentačního plesu. Obec protíná několik značených cyklostezek i turistických tras.

K vidění je krásný kostelíček, pila poháněná vodní elektrárnou, historický hamr s bucharem, na jednom z úpatí okolních kopců najdeme jeskyni, dále naleziště českých granátů, pozůstatky keltského osídlení a další památky. Koupání je možné v místním toku Volyňky, ale pro náročnější plavce ho nahradí nedaleké koupaliště ve Volyni.

S neustále rostoucím počtem obyvatel (červen 2004: 640 občanů) a rychle přibývajícími novostavbami se obec Malenice s rozlohou 960 ha řadí mezi nejlépe hodnocené obce na jihu čech.

Části obce: Malenice, Straňovice, Zlešice.

Památky

Farní kostel sv. Jakuba Většího
Presbytář ze 14. století, loď ze 1708-9. Kostel dostal dnešní podobu v roce 1885, na zdi jsou zbytky nástěnných maleb z 1. pol. 14. století: Smrt Panny Marie, Zmrtvýchvstání, Misericordia Domini a smrt sv. Vavřince, Adam a Eva v ráji, dále je možné v kostele vidět kropenku kamennou u kostelního vchodu a cínovou křtitelnici.

Farní budova – původně stará tvrz.

Hřbitov kolem kostela s křížem z roku 1797.

Chalupa č. p. 63 – má spodní část zděnou a horní dřevěnou s jednou lomenicí

Hrobka prof. arch. Josefa Zítka s bustou z roku 1832 – 1909 nejvýznamnějšího českého architekta Stanislava Hanzlíka.

Kaple sv. Václava na Hůrce z roku 1929, byla vytvořena podle námětů arch. Teplého.

Slovanské mohyly v okolí Malenic.

Boží muka na mostě se sochou sv. Jana Nepomuckého.

Stará kovárna v č. p. 1

Zemědělská usedlost č. p. 3 ve Straňovicích z 1. pol. 19. století s vjezdem a nástavcem selského baroka.

Starý hamr č. p. 70 v Malenicích – bývalý mlýn 200 let starý, byl zrušen v roce 1920, je chráněn jako technická památka, nyní v provozu kulná huť.

Přírodní zajímavosti

Jiřičkova skála
Štěrkem zanesená sluj, kde lze do 10 m hloubky proniknout, stěny jsou pokryty ledvinovými shluky sraženého vápence.

Kaštan u vchodu na hřbitov – stáří 153 let, sázen byl na památku císaře Františka Josefa.

Červený buk u Kulturního domu – stáří 110 let, byl vysazen arch. Teplým.

Velkolisté lípy pod kostelem – stáří 100 let, byly vysázeny místními občany jako okrasa cest.

Jeffreyovy kanadské borovice u č. p. 111 – aklimatizovaná jehličina, stáří 65 let.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http:// www.obecmalenice.cz a  http://www.strakonice.net , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA