Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čermná ve Slezsku

Historie
Obec Čermná byla založena za vlády Přemyslovců ve 14. století. V r. 1377 byla přidělena k panství Horního Vikštejna, v 16. stol. patřila panství v Melči a v 18. stol. vítkovskému panství. Dominantou je kostel sv. Markéty, postavený r. 1792 a obnovený v r. 1855. Před kostelem stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1853.

Turistické zajímavosti

Břidlicová stezka
"Břidlicová stezka" na území obcí Budišov nad Budišovkou, Čemná ve Slezsku a Svatoňovice vychází z místního přírodního fenoménu, kterým je břidlice a s ní související historie těžby, specifické přírodní podmínky, nálezy zkamenělin aj. Bude rozšířenou expozicí v přírodě pro stávající Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou. Zpřístupněna bude pěším a cykloturistům různě náročnými okruhy s návazností na železniční zastávky. Ojedinělost stezky umocní zpřístupnění starého důlního díla "Woodboys" jakožto muzea v podzemí.

Stezka je vedena převážně po lesních a polních účelových komunikacích, po nefrekventovaných silnicích III. třídy (vyjímkou je 1,9 km dlouhý úsek silnice č. 442) a po místních komunikacích. Větvení trasy je navrženo tak, aby bylo vyhověno požadavkům vedení trasy. Celková délka stezky je 31,3 km. Stezku bude možno absolvovat alternativně po volitelných okruzích s různou časvou náročností. Lokality umístěné ve Vojenském prostoru Libavá jsou přístupné ve vymezeném čase.

1. Muzeum břidlice
Stálá expozice "Břidlice včera a dnes" mapuje historii i současnost nedoceněné regionální nerostné suroviny - jílové břidlice. K vidění jsou ojedinělé i zcela běžné exponáty, historické fotografie z nejstarších lomů na břidlici, mapy zatopených lomů, staré nářadí, výrobky z břidlice od střešní krytiny počínaje a galanterní uměleckou tvorbou konče. Zájemci si mohou ve vybudované štípárně zkusit naštípat břidlici nebo i vyrobit malou upomínku.

2. Lokalita "Woodboys"
Staré důlní dílo se nachází cca 2 000 m JV od Budišova nad Budišovkou, na pravém břehu říčky Budišovky, naproti činnému břidlicovému dolu Staré Oldřůvky, B.D.S.O. O těžbě jsou písemné záznamy. Podle stavu důlních děl a rozsahu těžební činnosti se domníváme, že těžba byla zahájena v 19. století. K zastavení dobývání pak zřejmě došlo okolo roku 1945. Záměrem je rekonstrukce starého důlního díla, vedoucí k umožnění jeho provozování jako "muzea v podzemí", sloužící k obeznámení s těžbou ložiska štípatelných jílových břidlic.

3. Lokalita Starooldřůvský mlýn
Kromě pozoruhodné geomorfologie - vrch Rozhledna, pravoúhlý meandr řeky Odry, kamenná žebroví, kamenná moře aj., je zde lokalizována štola "V zátočině" dlouhá cca 180 m, a důl "Willibaldzeche", otevřený již zřejmě za Václava II., pro těžbu Pb - Ag rud, dlouhý asi 1 000 m.

4. Lokalita Staré Oldřůvky - Na skalce
Vytěžené ložisko štípatelných jílových břidlic. Dvě staré hlubinné jámy. Nádherný výhled do okolí z haldy s možností nálezu zkamenělin. Vzdálenější jáma s pozůstatky důlních stavebních objektů slouží jako vodní zdroj pro Staré Oldřůvky - při zajištění vodního zdroje by bylo vhodné realizovat úpravy tak, aby byl zachován charakter stávajících zbytků kamenných zdí z břidlice a umožněno zpřístupnění tohoto místa veřejnosti.

5. Lokalita Pod Starými Oldřůvkami
V západním úbočí Starooldřůvského potoka dva štolové horizonty, délky do 100 m. Na haldách možnost nálezu zkamenělin.

6. Lokalita Nové Oldřůvky
Štola dlouhá cca 250 m, těžba štípatelných jílových břidlic. Uzavřena v roce 1993.

7. Lokalita Čermenský mlýn a Rodriguesův hrob
Dvě hlubinné jámy o hloubce tří pater po těžbě štípatelných jílových břidlic. Provozováno potápění. Na rozsáhlých haldách možnost nálezu zkamenělin. V údolí říčky Budišovky Rodriguesův hrob - důl pod úrovní vodoteče.

8. Lokalita Dřevěná štola a Žlutý květ
V údolí několik štol k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dřevěná štola dlouhá cca 130 m, dvě komory. Žlutý květ dlouhý 35 m má charakter pouze průzkumného díla.

9. Lokalita Černý důl (Black Hill)
Nazývaná také jako tzv. Třípatrový důl. Úklonná jáma, sloužící v minulosti k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dnes přírodní rezervace s hojným výskytem netopýrů.

Vybavenost stezky
Mimo samotného vyznačení stezky je nutno zrealizovat rovněž vybavenost zpřístupňující návštěvníkům zvolené téma přímo v terénu. Na stezce je navrženo:
•    13 zastavení, která jsou opatřena tématickými tabulemi,
•    4 informační zastavení s informacemi o Břidlicové stezce jako celku,
•    3 informační místa s tabulemi o obci, ve které se návštěvník právě nachází,
•    vybudování 5 odpočívkových míst
•    realizaci 3 lávek přes tok Budišovky
•    úpravu povrchu stávajících komunikací v celkové délce asi 1 km

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cermnaveslezsku.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA