Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Těškovice

Naše obec leží ve Slezsku v jihovýchodní části Nízkého Jeseníku na území bývalého okresu Opava a asi 10 km od Bílovce. Katastr obce se rozkládá v nadmořské výšce 386 až 458 metrů (nejvyšším místem je Mečník / Mezník).

Z nejvyšších bodů je krásný výhled na hradbu Beskyd, průmyslovou Ostravu, lázně Klimkovice aj. Obec obklopují 2 údolí: Jamníku a Setiny. Těškovice mají 836 obyvatel a bohužel nedisponují žádnými významnějšími pamětihodnostmi.

Dominantu obce tvoří pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1863, z dalších památných objektů lze jmenovat památníky obětem 1. a 2. světové války. Ke kvalitě života v obci přispívá 5třídní základní škola, mateřská škola, obchod se smíšeným zbožím, pohostinství, pro aktivní odpočinek víceúčelové hřiště s umělým povrchem a travnaté fotbalové hřiště.

Dopravu v obci zajišťují autobusové společnosti, které tudy vedou linky mezi Bílovcem a Opavou, Skřípovem a Ostravou aj. Turisté navštěvují Těškovice zejména pro okolní lesy, skýtající řadu krás pro pěší či cykloturisty, ale i houbaře a ostatní milovníky přírody. V údolí Setiny je ukryté rekreační středisko Dopravního podniku města Ostravy, které vzniklo na místě bývalého pionýrského tábora stejného podniku.

Historie
U většiny obcí na jihovýchodním Opavsku neexistují spolehlivé prameny o jejich vzniku. Tyto obce vstupují do historie poměrně pozdě, což způsobuje zejména fakt, že okolí tvořily husté lesy. Těškovice byly založeny klášterem Hradisko u Olomouce asi koncem 12. či začátkem 13. století. První písemná zmínka však pochází až z roku 1377.

Až do roku 1850 byla obec úzce spjata se sousedními Kyjovicemi, kde bylo sídlo panství, kam patřily ještě pusté vsi Výškovice a Žebrákov. S tímto panstvím měnily Těškovice často majitele. Roku 1430 je vlastnil Václav Falkl z Čochendorfu, jinak z Přívozu, dále připadly jeho synům Alexandru a Mikuláši, který je roku 1496 prodal bratřím Janu a Václavu z Fulštejna, čímž vsi připadly k bíloveckému panství. Ve skutečnosti však prodal jen vrchní právo, neboť za vlastníka se stále považoval klášter Hradisko. Ten Těškovice a řadu dalších vsí r. 1526 prodal Kryštofovi z Tvorkova.

V polovině 16. století se ve vlastnictví obce vystřídali opět Fulštejnové, Oderští z Lindeřova, Pražmové z Bílkova, chvíli také Eliška Rotemberková z Ketře a Václav Šeliha z Řachova. Po třicetileté válce v roce 1654 přešel statek Kyjovice a Těškovice po přeslici do rukou katolických Kalkreuterů. Od r. 1805 jej vlastnili Falkenhaimové z Glošku, z jejichž rukou přešel po přeslici na rod Stollbergů a v jejich rukou zůstalo někdejší kyjovické panství až do znárodnění v r. 1945.

Roku 1850 se staly Těškovice samostatnou obcí a až do r. 1896 byly součástí okresu Opava, v létech 1896 - 1960 pak součástí bývalého okresu Bílovec. Při územní reorganizaci v r. 1960 byla obec opět připojena k okresu Opava. V roce 1973 skončila samospráva obce, byl ustanoven společný národní výbor pro obce Pustá Polom, Těškovice, Kyjovice, Hlubočec se sídlem v Pusté Polomi a v r. 1979 byly tyto obce sloučeny pod jednu - Pustou Polom a vytvořeny místní části. Od r. 1990 je obec opět samostatná.

Turistické zajímavosti

Kostel
Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v roce 1863 pseudogotickém slohu. Stavebním materiálem byl kámen, původní střešní krytinou břidlice. Zakladatelem byl majitel panství v Kyjovicích hrabě Teodor Falkenheim, který přispěl na stavbu kostela materiálem a penězi. Místní občané obce přispěli ke stavbě kostela dobrovolnou prací a majitelé koní svými povozy. Do té doby měly Těškovice jen malou kapličku, která stála na pozemku usedlosti Rěžných č. 23.

Zakristie byla přistavena v roce 1903. Nedílnou součástí farního komplexu je i fara, která byla postavena v roce 1909-1910, v dnešní době rekonstruovaná.

Gotický hlavní oltář Nanebevzetí P. Marie pochází z kostela v Hrabyni a daroval je místní věřícím pan Jan Bohm, proslulý hrabyňský farář. Obraz na hlavním oltáři maloval akademický malíř z Olomouce pan. Hoš, rodák z Těškovic.

V roce 1906 dal zhotovit na své náklady kazatelnu pan Adolf Lazecký a 14 obrazů Křížové cesty, které zdobí boční stěny kostela, zakoupil pan Matouš Krayzel.

Boční oltář P. Marie Lurdské zhotovil v roce 1908 řezbář František Musil z Bílovce. Ve stejném roce byla instalována křtitelnice, kterou daroval místním věřícím pan Josef Řeháček.

Roku 1909 byla klenba v kostele opatřena novými dubovými trámy a byly zakoupeny nové varhany od kostelní jednoty v Mariánských Horách za 2.400 korun.

Malý zvon na věži pochází z roku 1864, byl ulit ve zvonařské dílně v Opavě firmou Františka Stankeho. Váha menšího zvonu činí 20kg, výška 26 cm. Na zvonu byly obrazy sv. Floriána a sv. Jana Křtitele.

Budova základní školy
Nachází se v centru obce vedle kostela, byla vystavěna v letech 1875 a 1876 za finanční pomoci hraběte Teodora Falkenhaima, zbytek stavby pak hradila obec z půjček. Budova slouží od této doby svému účelu téměř nepřerušovaně. Jen ke konci války zde byla zřízena noclehárna pro uprchlíky a lazaret. V letech 1948-51 a 1951-1980 zde sídlila také kromě obecné školy škola mateřská.

Za dobu své existence byla budova mnohokrát modernizována. Velkých změn doznala v 80. letech, kdy byla vyměněna okna, dveře, provedena instalace ústředního topení. V přízemí byly zbudovány nové šatny a vybavená tělocvična. Poslední změnu zaznamenala budova v roce 2002, kdy byl proveden nátěr fasády.

Budova mateřské školy
je umístěna v prostoru zahrady základní školy, vystavěna byla v letech 1977-80. V roce 1993 do ní byla přesunuta školní jídelna, v roce 2003 dostala novou fasádu.

Obecní úřad a hasičská zbrojnice
Obecní úřad byl do roku 1938 umístěn v bytě každého starosty. V letech 1940-41 byla provedena přístavba u domu č. 17 a sloužila jako obecní kancelář. Až v roce 1960 byla postavena jednopatrová budova, v níž byla a stále je umístěna v přízemí požární zbrojnice a v prvním patře obecní úřad se zasedací místností. V letech 1990-97 byla budova postupně modernizována - vybudováno elektrické vytápění, nová kancelář starosty, kuchyňka. V roce 2002 pak podobně jako u jiných staveb v obci byla budově natřena fasáda.

Kulturní dům
Budova dnešního kulturního domu byla v roce 1907 postavena jako obecní hostinec, od té doby však byla mnohokrát radikálně přestavěna:
- 1952-53 - stavba zděného jeviště
- 1964-65 - rekonstrukce sálu, stavba přísálí, sociálního zařízení, střechy
- 1971-72 - zbudování přední části KD a malého sálu a kuchyně v 1. poschodí
- 1985 - vodoinstalace, elekroinstalace, ústřední topení
- 1990 - zřízení vinárny

Dnes tedy poskytuje velký sál s jevištěm, malý sál, kuchyň a vinárnu pro konání nejrůznějších kulturních akcí, soukromých oslav, schůzí apod. Pod samotným kulturním domem je také umístěna moštárna pro potřeby zahrádkářů a posilovna, využívaná oddílem silového trojboje i ostatními občany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.teskovice.cz/index.php, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA