Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radkov

Nedaleko významného Přírodního parku Moravice nad údolím řeky Moravice se středověkým hradem Vikštejnem leží obec Radkov.

Historie
Radkov se poprvé připomíná v r. 1377, kdy byl při dělení Opavska součástí vikštejnského panství. Na jeho dnešním katastru se také Vikštejn, založený v pol. 13. st., nachází. Konečnou podobu získal za velké přestavby v 1. pol. 16. st. za Jana Planknara z Kynšperka. Byl považován za nejpevnější hrad na Opavsku.

Z obavy, aby nepadl do rukou Švédů, byl z větší částí v r. 1648 zničen. Přestože byl později opraven, od 2. pol. 18. st. chátral a změnil se ve zříceninu. Před hradem byl v r. 1930 postaven památník německému minnesängerovi Walterovi von der Vogelweide, který byl údajně hostem zakladatele hradu Vítka z Kravař.

Kostel Narození Panny Marie pochází z konce 16. st., vnitřní vybavení je z 19. a 20. st.. Ve 2. pol. 18. st. byla na vikštejnském panství vysazena obec Horní Vikštejn, dnes Dubová, kde si v l. 1774 - 1776 vystavěl tehdejší majitel Jan Julius Frobel barokní zámek. Jednopatrová budova je obklopena parkem, v němž stojí novogotická kaple s pozdně barokním oltářem s obrazem Madony.

Od r. 1850 patřila k Radkovu také osada Hertmanice, dnes Nové Zálužné, založená koncem 18. st. Radkov náležel do okresu Opava, v l. 1949 - 1960 do okresu Vítkov.

Osvobození ve dnech 4. - 5. 5. připomíná v Radkově památník z r. 1945 a v Novém Zálužném z r. 1955. V r. 1979 byl Radkov připojen k Melči, od listopadových voleb v r. 1990 je opět samostatnou obcí. V r. 1994 zde žilo 506 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecradkov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA