Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bystrovany

Bystrovany leží v rovině pod posledním výběžkem Jeseníků na obou březích řeky Bystřice, asi 6 km východně od krajského města Olomouc. Její význam je dán charakterem a polohou ve vztahu k přírodnímu prostředí, okolním obcím a výbornou dopravní dostupností.

Podle prvního písemného dokladu z r. 1277 byla vesnice majetkem kláštera Hradisko. V roce 1975 došlo k přičlenění obce k městu Olomouci. Od 1. 1. 1993 bylo nadpoloviční většinou občanů v referendu odhlasováno osamostatnění Bystrovan.

Historie  
Naše obec leží v rovině pod posledními výběžky Jeseníků asi 4 km od Olomouce. Do konce 19. století se rozprostírala jen po pravé straně řeky Bystřičky (úředně Bystřice) a teprve začátkem 20. století se započalo se stavbou na levé straně řeky a od školy na sever.

Podle všech předpokladů, byly Bystrovany před rokem 1277 majetkem králů českých a markrabí moravských. Nasvědčuje tomu také závazek Bystrovan, ačkoliv byli poddáni klášteru Hradisku, museli vozit seno a dříví purkrabí olomouckému. Za války mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem předal Matyáš roku 1473 Bystrovany městu Olomouci. Podle dokladů docházelo k soudním sporům o Bystrovany mezi Olomoucí a klášterem Hradisko a teprve roku 1531 byl spor vyrovnán tím, že Olomouc zaplatila 200 kop grošů a tím získala trvalé držení Bystrovan až do roku 1848, kdy se stala samostatnou obcí olomouckého okresu.

Do roku 1535 bylo v Bystrovanech dědické fojtství asi 80 jitry pozemků na parcelách č. 19 a 20. Fojt byl muž samostatný, jež mohl v obci v rámci své pravomoci povolit usazení řemeslníků. Sám byl osvobozen od roboty, avšak musel posílati na robotu ostatní občany. Byl také soudcem v menších rozepřích. Další jeho povinností bylo v čase válečném účastnit se bojů, nebo schopnou osobou se nechat zastupovat na své náklady.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.bystrovany.cz/index_cz/hlavni.jsp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA