Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Loučany

Tuto malou, velmi hezkou vesničku protékanou říčkou Šumicí najdeme poblíž Náměště na Hané, 14 km západně od Olomouce. Leží tedy ještě v rovině, přesně ve výšce 236 m n. m. Má 220 domů a byla založena již v roce 1141, kdy je o ní první zmínka v listině olomuckého biskupa J. Zídka.

Přes drobnost vísky zde nalezneme několik historických památek. V centru obce kapli sv. Floriána a Isidora z roku 1724, která byla opravena 1934. Dále stojí na loučanském hřbitově kříž s korpusem Ukřižovaného Krista z roku 1818, v zatáčce silnice vedoucí do Těšetic pak sloup se sochou sv. Floriána a s reliéfem Panny Marie Bolestné – také z roku 1818. U silnice vedoucí k Náměšti na Hané najdeme sloup se sochou Jana Nepomuckého s reliéfem Krista na hoře Olivetské, který má po stranách německé nápisy a letopočty 1818 a 1883.

Z dnešního kulturního života zmiňme květnové hody, slavené na sv. Floriána, při jejichž příležitosti obchází v neděli ráno celou vesnici muzika, která u každého domu zahraje jeho obyvatelům na přání.
Z místních rodáků jmenujme Jakuba Stejskala nazývaného „loučanský Cimbura“ pro jeho sílu a ochotu vždy pomoci. Byl to herec, který se výrazně podílel na vzniku a rozvoji kultury v obci.

Z historie obce
Na obecní pečeti Loučan je vyobrazena husa s rozepjatými křídly – husa zde není symbolem hlouposti, ale naopak se připomíná jako ochránce rodu.

Ve 14. století patřily Loučany klášteru v Dolanech, v 15. století pak kartuziánům. V roce 1525 obdržela dědina samosprávní moc a pravidla samosprávy byla sepsána ve formě „selského zřízení“, které se zachovalo v opise v gruntovní knize z roku 1526. Je to nejstarší gruntovní kniha v dřívějším olomouckém kraji a nyní je uložena ve státním archívu v Brně. V 17. století byly Loučany zcela vyrabovány vojskem a samostatnou obcí se staly v polovině 19. století, kdy bylo zrušeno poddanství.

Po roce 1989 došlo k osamostatnění Loučan a odtržení od Náměště na Hané.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikroregionlitovelsko.cz/obec/loucany/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA