Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krčmaň

Obec Krčmaň se rozkládá v jihovýchodní části okresu Olomouc v mírně zvlněném terénu při hlavní silnici Olomouc - Přerov. Přes obec protéká říčka Loučka.

První zmínka o obci pochází z roku 1252.

V roce 2002 sjezdem rodáků obec oslavila 750 výročí. Společenský život na obci je vidět především zásluhou aktivních sportovců FK 97, členů TJ Sokol, školáků ZŠ a dětí MŠ při pořádání společensko-kulturních a sportovních událostí.

V této malé obci nejvíce pracovních míst poskytuje zemědělství zásluhou farmy ZD Velký Týnec a několik soukromých zemědělských malovýrobců. Rozvoj malého středního podnikání v obci je spíše v počátcích. Projekty a záměry samosprávy obce jsou především zaměřeny na dokončení základní občanské vybavenosti infrastruktury obce tj. plynofikace, kanalizace s ČOV, opravou místních komunikací a úpravou veřejné zeleně a prostranství.

V katastrálním území obce jsou tři chráněná území. Přírodní rezervace "U Strejčkova lomu", "U bílých hlín" a "Cigánské zmoly". Na vápencových skalách se vyskytuje vzácný velkokvětý koniklec, který má také obec ve svém znaku a praporu.

Památkové objekty

Socha sv. Antonína, barokní dílo z r. 1756

Kamenný kříž, lidská práce z roku 1794

Smírčí kříž, z roku 1910

Filiální kostel sv. Floriána, z roku 1865

Boží muka

Socha sv. Jana Nepomuckého

Litinový kříž

Sousoší kalvárie

Historie a současnost obce
V minulosti to malé obce neměly vůbec lehké, což platí i o současném období. O to více si ceníme práce našich předků, ale i současných obyvatel Krčmaně.

Projevem skutečné statečnosti krčmaňských občanů byla účast na:
• stavovském povstání v době třicetileté války 1618 - 1620 (1648)

• mobilizace a účast téměř všech mužů v I. světové válce (1914 - 1918). Útrapy byly velké (71 mužů posláno do války, 17 padlo, 4 zemřeli, 3 nezvěstní a byli prohlášení za mrtvé. Ze zajatých mužů jich 7 vstoupilo do čs. zahraničních legií. Z nich později dosáhl v čs. armádě nejvyšší hodnosti štábního kapitána Ludvík Hlaváč, jehož pamětní deska je umístěna na místním hřbitově).

• mobilizace a II. světová válka postihla všechny muže do 45 let, ale také odvod koní. Z Krčmaně bylo v průběhu let 1939-45 posláno na nucené práce do Německa kolem 30 občanů, někteří z nich se nevrátili např.: Mladík Antonín Konečný, který v Německu zemřel, řídící učitel Josef Chudoba byl v době heydrichiády v červnu 1942 zatčen a za týden v Brně popraven.

Dále byli věznění další občané: železniční zaměstnanec ing. Alois Strejček, jeho bratr medik Jan Strejček, cestář Josef Kelnar a Miloslav Škurek, ti se vrátili domů s podlomeným zdravím. Z řad partyzánů byl v Brně popraven 17letý Jaroslav Rozsypal. Při přerovském povstání 1. května 1945 byl gestapem zatčen a popraven krčmaňský rodák, úředník Josef Novotný. V pražském povstání 5. - 8. května 1945 padl v uniformě majora na barikádách další krčmaňský rodák Jan Žižka.

Konec válečných útrap skončilo až 8. května v odpoledních hodinách. kdy přijíždí do obce první příslušníci RA. Nadšení občanů bylo veliké, tak uvádějí "Paměti obce Krčmaň".

Naši předchůdci často vedli nerovný boj s přírodními živly. Velký požár zachvátil obec r. 1721, shořelo 12 domů, další byli v letech 1737, 1770, 1788, V roce 1863 ves zachvátil rozsáhlý požár, který zničil 30 domů a 15 stodol. Nejen požáry , ale i povodně s přívalovými dešti komplikovaly život v obci. Byly v letech např. (1743, 1774, 1832, 1835). Sucho, neúroda, hlad, cholera a jiné těžké nemoci, ale i robota a poddanství, s tím vším se museli krčmaňští předchůdci vyrovnat.

Pracovní dovednost, um a lásku k obci vyjádřili občané v postavení obecních a veřejných budov. Např. obecní kaple postavena v roce 1708, která v pozdějších letech několikrát vyhořela (r. 1744, 1863) a nakonec byl postaven filiální kostel sv. Floriána r. 1865. Roku 1871 postavena budova školy, která byla v roce 1913 přestavěna a rozšířena, další její úpravy byly v 80 letech 20. stol. a v současném období.

Orlovna, nynější sokolovna - budova obecní tělovýchovy byla postavena v letech 1910 až 1912. Také i ona prošla různými opravami, ale zvlášť výjimečnou byla rekonstrukce v letech 1982 - 1986, kde bylo odpracováno občany Krčmaně více než 21 000 brigádnických hodin. Budova hasičské zbrojnice a obecního úřadu byla postavena v letech 1956 - 1958, její rekonstrukce do současných podob proběhla na konci 90. let 20. stol.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.krcman.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA