Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Luká

Obec Luká leží 13 km jihozápadně od Litovle v malebné krajině zalesněných kopců Drahanské vrchoviny. Nejstarší historický doklad o existenci obce pochází z r. 1349.

Obec tvoří šest částí - Březina, Javoříčko, Ješov, Luká, Střemeníčko a Veselíčko. Javoříčko bylo 5. 5. 1945 vypáleno oddílem SS. Na památku této události je na místě původní vesnice vybudován Pomník vítězství.

V oblasti Javoříčka leží chráněné přírodní území Špraněk. Vodní toky zde vytvořily rozsáhlé krápníkové jeskyně, které patří k nejkrásnějším v České republice.

Ves Luká je velmi stará slovanská osada. První latinský zápis v moravských zemských deskách, týkající se obce Luké, je z roku 1349. Majitelem Luké byl tehdy vladyka Artleb ze Stařechovic, který ves prodal paní Zbyňce ze Švábenic. Ta ji ještě v témže roce dala dědičně svému bratru Adamovi z Konice. Pod vládou Konických zůstala Luká 16 let. Podle zápisu z r. 1365 byl již v Luké farní kostel a obec se označuje jako městečko.

V dalších letech se vystřídalo mnoho majitelů a držitelů Luké. V polovině 15. století přechází Luká většinou v majetek Beneše z Ludéřova a Laškova a byla připojena k laškovskému panství. R. 1510 pan Havel Chudobín z Bařic, držitel Krakovce, připojil trvale Lukou k panství krakoveckému.

Dne 1. září 1768 koupil panství tajný rada a rytíř zlatého rouna Emanuel Tellez Menezes a Castro, vévoda ze Sylva-Taroucca. Sylva-Taroucca byla šlechtická rodina portugalského původu, která patřila k nejstarším na Pyrenejském poloostrově. Emanuel byl poradním ministrem za císaře Karla VI. i za císařovny Marie Terezie.

Roku 1846 převzal panství August hrabě Sylva-Taroucca, který byl velikým příznivcem malířského umění a i sám se jím zabýval. Byl přítelem slavného českého malíře Josefa Mánesa. Ten po nějakou dobu pobýval na zámku v Čechách pod Kosířem a zde namaloval svůj proslavený obraz "Líbánky na Hané." Za Augusta byly dne 31. května 1853 vybaveny závazky poddaných a panství se dostalo odškodného za povinnosti poddaných v částce 15 976 zlatých.

Po vyhlášení Československé republiky bylo panství pojato do zákona o provádění pozemkové reformy. Podle výměry měl statek 1002 ha zemědělské půdy a 2468 ha veškeré půdy. Dvůr v Luké, jehož pozemky ve výměře 81 ha byly v nájmu drobných zemědělců, byl celý rozdělen drobným zemědělcům.

Památky

Kostel sv. Jana Křtitele
Kostel, zasvěcený sv. Janu Křtiteli, byl vystavěn na hřbitově a na místě dřívějšího kostela r. 1732, věž je z r. 1792. Kolem kostela byl hřbitov, a když na něj bylo úředně zakázáno pohřbívat, byl v r. 1913 zřízen východně od vesnice hřbitov nový. V r. 1920 byla v průchodě brány na hřbitov vsazena pamětní deska padlým vojínům.

R. 1938 byl kostel opraven zvenčí, zomítán, věž pokryta novým plechem, pořízeny nové schody a nová báň. V báni byly nalezeny mince z r. 1860. Malbu kostela provedl r. 1937 akad. malíř Jan Daněk z Letovic. Na stropě presbytáře namaloval obraz nejsvětější Trojice, nad lodí P. Marii podle Murilla a nad kruchtou obraz sv. Václava podle Alše.

Socha sv. Jana Nepomuckého
U bývalé školy stojí socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1836.

U silnice od Ješova na Kamenicích stojí pískovcový, barokně zdobený kříž z r. 1806, u silnice od Hvozdu železný kříž s pískovcovým podstavcem z r. 1875 a směrem ke hřbitovu žulový kříž z r. 1934.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://litovelsko.mikroregion.cz/luka/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA