Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Újezd

Újezd je samostatnou obcí. Leží v severní části okresu Olomouc, je vzdálený od okresního města asi 25 km.

Obec je sídlem obecního úřadu, který má ve správě i části Rybníček a Haukovice. Bližšími středisky vyššího významu jsou Uničov (výkon státní správy v rozšířené působnosti), Šternberk a Olomouc (okresní město).

Újezd je samostatnou obcí. Leží v severní části okresu Olomouc, je vzdálený od okresního města cca 25 km. Obec je sídlem obecního úřadu, který má ve správě i části Rybníček a Haukovice. Bližšími středisky vyššího významu jsou Uničov (výkon státní správy v rozšířené působnosti), Šternberk a Olomouc (okresní město).

Újezd, Rybníček i Haukovice jsou obce, kde se převážně zachoval charakter a urbanistická struktura původních selských stavení. Zemědělská výroba, která zde vždy hrála dominující funkci, byla v minulosti soustředěna do středisek mimo obec, v poslední době pak došlo k jejímu omezení. Snížil se počet zaměstnanců v ZD, obyvatelé začali vyjíždět za prací, v obci se oživila řemesla a různé podnikatelské aktivity.

Současnost
Obec Újezd leží na frekventované železniční trati ve směru Olomouc - Hanušovice. Vlakové spojení v obou směrech je zajištěno teméř v hodinových intervalech a umožňuje občanům návštěvu širokého okolí. Spojení do Uničova je zajištěno též autobusem, a to především v ranních hodinách a 1 x odpoledne v 15.30 hod.

Historie
Obec Újezd vznikla pozdní slovanskou kolonizací v polovině 13. století. Pokud paměti sahají, patřil Újezd vždycky k panství šternberskému.

Díky minimálním stavebním zásahům v minulosti se v obci zachovala řada památek širšího i místního významu, jako jsou areál farního kostela sv. Jana Křtitele, farní kostel sv. Jana Křtitele, socha sv. Jana Nepomuckého, hřbitovní zeď a mnoho kamenných křížů.

Farní kostel sv. Jana Křtitele stál v Újezdě již v roce 1296 pod patronátem pánů šternberských.
Roku 1585 však byl vystaven nový kostel, jehož vež bez krytu se zachovala doposud.

Nynější kostel barokový pochází z počátku 17. století, presbytář byl vystavěn roku 1722, jak svědčí vytesaný letopočet nad vchodem do sakristie.

Historické architektonické tvarosloví se zachovalo na několika objektech v obci, i když některé utrpěly stavebními úpravami. V málo případech je zachována i historická podoba oplocení, která byla kamenná nebo zděná.

Historické památky, které se v obci nacházejí, se postupně obnovují a opravují. Jedná se o kamenné kříže a sochy a kaple v Rybníčku a v Haukovicích.

Haukovice se uvádějí poprvé r. 1576 v příslušenství panství sovineckého jen jako "dvůr Haukův s mlejnem". V okolí Haukovic bývalo mnoho rybníků, obyvatelstvo se živilo výhradně rolnictvím, dříve tkalcovstvím. V obci bývala i samostatná škola.

Název osady Rybníček je odvozen od rybníků, kterých bylo v historii v okolí mnoho. Kolem r. 1554 patřil Rybníček ke Šternberku, jinak byl vždy přifařen do Újezda. Rybníček byla vždy česká obec, teprve v 18. století byla výrazně poněmčena.

Historické památky
Připravili jsme pro Vás přehled historických památek místního významu naší obce:

Farní kostel sv. Jana Křtitele

Socha sv. Jana Nepomuckého

Kamenný kříž - u kostela sv. Jana Křtitele

Kamenný kříž - centrální na hřbitově

Kamenný kříž - v polích za hřbitovem

Socha sv. Marka - v polích za hřbitovem

Socha - torzo (Hnojicko)

Sloup Panny Marie - u silnice do Haukovic

Kamenný kříž - u č. p. 60

Dům č. p. 41 - bývalý mlýn

Kamenný kříž - u silnice do Žerotína

Pomník obětem I. světové války - naproti č. p. 67

Pomník - před č. p. 171

Čerpáno z oficiální stránky obce http://www.obec-ujezd.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA