Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kožušany-Tážaly

Obec Kožušany-Tážaly leží na okraji plochy výrazného terénního zlomu nad nivou řeky Moravy jižním směrem 7 km od Olomouce.

První dochované písemné zmínky pochází u obce Tážal z roku 1078, u Kožušan z roku 1297. Složený název obce napovídá, že jde o dvě dříve samostatné obce sloučené v jednu v roce 1960, v rámci prosazované integrace obcí ve větší celky. Dnes jsou obce zástavbou spojeny, takže pouze znalosti pamětníků a mapy katastrálních území vypovídají o skutečné hranici. Počet obyvatel k 1. 1. 2001 je 802, jejich průměrný věk je 37,5 roků, rozloha obou katastrů obce je 627 hektarů.

Současnost
Zájmová činnost obyvatel je poměrně pestrá a rozsáhlá. Své aktivity projevují ve spolcích a to - v Českém svazu chovatelů drobného zvířectva, Tělovýchovné jednotě Sokol - oddílu kopané, Sboru dobrovolných hasičů, Mysliveckém sdružení "Morava", Svazu zahrádkářů a Českém červeném kříži. V kulturní oblasti jsou nositeli Mateřská škola, Základní škola a Obecní úřad.

Dopravní obslužnost v návaznosti na blízkost okresního, a dnes již krajského města, je v současné době zcela vyhovující. Obec je dopravně spojena s Olomoucí jednak autobusovou dopravou ČSAD BUS, jednak železnicí Olomouc - Brno, v Kožušanech je v provozu od roku 1995 železniční zastávka. Přes obec je vedena moravská cyklotrasa č. 47, a v rámci Mikroregionu Království se počítá s rozšiřováním regionálních cyklotras a cyklostezek.

V současné době je na území obce řada podnikatelů, od největšího Zemědělského družstva, až po drobné živnostníky. Pracovní příležitosti občanů se koncentrují v převážné míře v okresním mstě Olomouci, a rovněž tak i základní potřeby občanů po stránce zdravotní, školské a kulturní.

Historie
Archeologickými průzkumy bylo prokazatelně doloženo, že území obou částí obce Kožušany-Tážaly bylo trvale osídleno již v době 6 tisíc let před n. l. Osídlení bylo dáno svou příznivou polohou, kvalitou půdy, dostatečnou výškou nad záplavovým územím a blízkostí řeky Moravy. Podél ní vedly již od pravěku nejvýznamnější obchodní cesty, byli to lidé s lineární keramikou - která je první zemědělskou kulturou u nás, a svůj název získala podle charakteristického typu výzdoby keramiky - ryté linie.

Archeologické nálezy jsou velmi bohaté, ať již se jedná o zlomky keramických nádob, kamenné nástroje - srpové čepelky, broušené sekery, kovové předměty z mědi, zlata, elektronu, pazourkové čepele, kostěné předměty, aj. Je rovněž prokázáno, že území obce bylo v mladší době - (5. až 1. století před n. l.) osídleno historickými Kelty s vyspělou kulturou. Dokládají to rovněž archeologické nálezy včetně mincí.

Historické počátky obcí a měst však vycházejí z prvních písemných zmínek v dochovaných pramenech. Podle tohoto kritéria jsou Tážaly jednou z nejstarších obcí na Moravě. Pod názvem Tesalci ji v roce 1078 daroval moravský kníže Ota Olomoucký benediktinskému klášteru na Klášterním hradisku.

Církevním majetkem zůstala po několik staletí s mírnou změnou v držení (klášter olomouckých dominikánek), až do roku 1782, kdy Josef II rušil kláštery. Krátký čas byl církevní majetek v držení náboženského fondu a následně prodán do soukromých rukou - belgickému šlechtici Saint Genois a po jejich kratkém držení již v soukromých rukách zůstal.

První zmínka o obci Kožušany spadá do roku 1297, kdy část majetku obce byla darována vyšehradským proboštem Janem a králem Vladislavem řádu dominikánek u kostela sv. Kateřiny v Olomouci. Od konce 16. století byly obě obce spojeny pod společnou vrchností a jejich vývoj byl v podstatě shodný.

Nemovité kulturní památky

Kaple sv. Anny
Uprostřed návsi, parc.č. 67, rejstříkové číslo 1834 - centrální osmiboká kaple z roku 1750. Během své existence prošla několika rekonstrukcemi.

Socha sv. Josefa
U domu č. p. 70, v části Na domkách, parc. č. 98, rejstříkové číslo 1836, pochází z poloviny 18. století. Socha sv. Josefa s dítětem je umístěna na hranolovém podstavci, na němž se dá číst latinský nápis a letopočty obnovy sochy - 1864,1881.

Památník obětem 2. světové války
U základní školy číslo popisné 79, parc. č. 99/1-rejstříkové číslo 1835. Autorem sochařské výzdoby památníku z roku 1955 je Julius Pelikán.

Socha sv. Norberta
Umístěná u polní cesty na návrší západně od obce, parc. č. 145, rejstříkové číslo 1837. Socha představuje světce v životní velikosti, stojícího na oblacích s andílky. U jeho nohou leží nestvůra představující poraženou herezi (kacířství). Do Tážal byla socha převezena po zrušení kláštera Hradisko.

Český překlad latinského nápisu na čelní straně soklu zní: "Svatému Norbertu, magdeburskému arcibiskupu, primasu Německa, anděli míru, vítězi nad kacířstvím Tauchelinovým, přeslavnému zakladateli kanonie řádu premonstrátského, tuto sochu postavil veledůstojný pán Norbert Želecký, z rytířů počenických, hradišťský opat jedenapadesátý."

Norbert Želecký z Počenic byl opatem kláštera Hradisko v letech 1679 - 1709, socha jeho jmenovce byla vytvořena roku 1708.

Čerpáno z oficiální stránky obce http://kralovstvi.mikroregion.cz/kozusany/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA