Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jenčice

Obec Jenčice leží v Českém středohoří na trase Lovosice - Most. Dálniční přivaděč je vzdálen 4 km (Lovosice). Dominantou obce je zřícenina hradu Košťálov. Vrch Košťál, na kterém se se rýsuje charakteristická ruina Košťálova je čedičového původu - 488 m vysoká kupa. Na východní straně je hřebenem zvolna spadající k obci Jenčice, na ostatních stranách strmá. Rozhled z vrchu, zvláště v době jarních květů ovocného stromoví je nezapomenutelný.

Od roku 1990 je obec Jenčice samostatnou obcí s místním OÚ. Katastr obce tvoří více jak 634 ha. K 1. 1.2000 měla obec 267 obyvatel, který po uskutečnění výstavby bytových domů se zvýšil na 322 obyvatel v současnosti. Obec je plynofikována od září 1995, čímž se zlepšilo ovzduší zejména v podzimních a zimních měsících.

V obci byla roku 1999 zahájena výstavba bytových domů a to postupně dům č. 1, 2, 3, 4 které slouží svému účelu a obsazením nájemníky se počet obyvatel zvýšil na současný stav. Po dokončení této výstavby se zjišťují celé řady závad, nekvality a nedodělků, které značně znepříjemňují bydlení obyvatelům a zastupitelstvu obce dořešení celé této problematiky.¨V této lokalitě dále staví rodinné domky celá řada soukromých osob.

V roce 2000 se provedla adaptace půdních prostor v budově OÚ a KD, kde vznikly čtyři malometrážní byty z nichž jsou dva 0+1 a dva 1+1. Dále po opravě budovy bývalého mandlu vznikl jeden malometrážní byt 0+1. V obci je malá prodejna se základním sortimentem.

Tipy na výlet 

Státní hrad Hazmburk - (zřícenina)
Hrad Hazmburk, dříve zvaný Klepý, se již přes šest století týčí nad úrodnou rovinou kolem řeky Labe a dolní Ohře na pozadí zelených kuželů Českého středohoří. Od počátku 17. století však leží v troskách. Své pojmenování získal až po roce 1335, kdy ho podle svého erbovního znamení pojmenoval Zbyněk Zajíc z Valdeka. Hrad HAZMBURK se rozkládá na 418 metrů vysokém čedičovém návrší. Čedičový masiv byl v letech 1898, 1900 a 1939 příčinou přírodních katastrof, při kterých byla zničena původní obec Klapý.

S Hazmburkem je spojeno mnoho pověstí a bájí, které inspirovaly významné české umělce, například Karla Hynka Máchu, Svatopluka Čecha, Emila Fillu a další. Státní hrad Hazmburk zve k návštěvě svojí nezastupitelnou rolí přírodní rozhledny s možností výstupu schodištěm na hranolovou věž, nazývanou Bílá.

Zámek Skalka
Výraznou dominantou celého kraje zůstává také zámek Skalka, původně hrad ze 14. století, z něhož se zachovala okrouhlá věž (hladomorka). Původní hrad byl zničen Švédy roku 1639. Zámek je barokní, z konce 17. století, postavený Antoniem Potrou. Na začátku druhé poloviny 13. století jsou známy zemanské rody Vícemil z Podsedic a Vlastislav!, a Petr ze Skalky. Erb tohoto rodu, na polovičním štítě vpravo půl orlice a vlevo pruh, převzal snad nejznámější rod, který měl toto panství v držení, Kaplířové ze Sulevic.

První písemné zmínky sahají do 14. století, kdy zde vznikl hrad Skalka. V letech 1357 - 1360 se jako majitel vzpomíná Petr ze Skalky, ale není vyloučen ani starší původ hradu z konce 13. století. Ke Skalce patřila řada vsí ze severní a západní části Českého středohoří. Ze zmiňovaného hradu můžeme spatřit dnes pouze okrouhlou věž. Zde se našly na zdi nápisy psané vězni na počátku 17. století. Hrad zpustošili roku 1639 Švédové. V těsné blízkosti hradu byl vybudován v pól. 17. století raně barokní zámek. Ten se dochoval do dnešních dnů, i když není veřejnosti přístupný.

Zámek v Libčevsi
Hlavní dominantou obce však tvořil libčeveský zámek, obsahující ve svém jádru raně středověkou tvrz. Vlastní zámek byl postaven na vyvřelém pahorku jižně od vsi a jednalo se o čtyřkřídlou kromobyčejně členitou budovu, přičemž tři křídla byla zachována jako přízemní stavby a jižní křídlo byla patrové. Hlavním přístupem byla vozová cesta začínající u vjezdu do hospodářského dvora na severovýchodě od zámku.

Libčeveský zámek prošel značně složitým stavebním vývojem od panského dvorce přes tvrz, středně velké renesanční sídlo a raně barokní zámek, po pozdně barokní centrum správy velkostatku. Pokud je pravdou pověst o šlechtici Protivci z Libčevsi, je možné, že severní křídlo mohlo být postaveno již v období let 1251 - 1260.

Sídlem nebo majetkem tvrze a později zámku byly dva šlechtické rody. Jako první Vřesovci z Vřesovic, původně moravský vladycký rod, který se do Čech dostal v husitských válkách. Roku 1622 byli povýšeni do stavu říšských hrabat. Druhý šlechtický rod byli páni ze Žerotína, jejichž dědici se stali Lobkowiczové v polovině XV. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jencice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA