Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Přestavlky

Historie
Hora Říp je dnes jediným svědkem života, který se rozvíjel po jeho bocích a úpatích a starý tento pomník dějů mlčenlivých byl prvým, kde praotec Čech s družinou svou rozvinul stánek svůj. Jak známe podle pověsti, praotec Čech přivedl svůj lid z blízké země Chorvatské na horu Říp.

Krajina zdejší byla záhy osídlena. Dosvědčují to četné nálezy starožitné, hroby i jámy popelní; sídleli prý v kraji zdejším Bojové i Markomané, Keltové i Germáni a Římané, čemuž nasvědčují nálezy mincí z Vražkova i Černěvsi, v Museu Podřipském uložené, a po příchodu lidu slovanského v století prvém století našeho letopočtu, osazen kraj zdejší, jak staré pověsti lidové dodnes potvrzují.

Jménem Přestavlky je v ČR označeno celkem 11 míst. Devětkrát se vyskytují v Čechách a dvakrát na Moravě. Podle filologického a etymologického výkladu "Přestavlky" je ves "přestavlků", kteří přestali vlků, tedy bývalých lovců vlků.

Současnost
S končícím volebním obdobím přichází čas hodnocení, jak se podařilo splnit předvolební sliby. S klidným svědomím můžeme konstatovat, že současné Zastupitelstvo obce přistoupilo k plnění úkolů zodpovědně a úspěšně bylo navázáno na dobré výsledky práce předešlých zástupců obce.      

Největší úkol, který jsme v tomto volebním období měli, byla plynofikace obce. Úkol byl splněn "na jedničku" a ještě v zimním období 2001-2, kdy byl zkušební provoz, využívalo pohodlí plynového vytápění 30 domácností. V dalším roce to již bylo 80% domácností. Přestože byl plyn zaveden kromě jednoho domu, kde si to majitel výslovně nepřál, do všech domácností, zbývajících 20 % domácností zatím zůstalo u klasického vytápění dřevem a uhlím, bezpochyby vzhledem k cenám plynu. Ti občané, kteří již plyn využívají, sami říkají, že by se jen neradi vraceli zpět, protože si zvykli na čistotu a pohodlí vytápění, které plyn poskytuje. Nezbývá nám než věřit, že se plynárenský průmysl "nezblázní" a nezavede neúměrně vysoké ceny, jejichž placení by si občané nemohli dovolit.

Cíle stanovené v oblasti zeleně byly též splněny a dřívější holé plochy nad strání, se dnes zelenají, provedenou výsadbou stovky již velkých stromů a výsadbou značného počtu nízkých dřevin. Nejen, že se tak výrazně zlepšil vzhled této lokality, ale přineslo to užitek zejména ptactvu a drobným živočichům. Domov zde již našly i koroptve a několik bažantů. 

Kanalizace + ČOV - byla zpracována nová studie a začátkem roku 2006 bude dokončeno zpracování projektu.

Opravy komunikací - byla zpevněna cesta nad bytovkami. Ostatní úpravy byly odloženy až na dokončení kanalizace.

Nebyla provedena podzemní kabelizace telefonní sítě, a pokud TELECOM nevyužije období před zahájením celkových oprav místní komunikační sítě, nedovolíme její pozdější realizaci. Technický pokrok však přináší možnosti bezdrátových přenosů, úkol proto nebudeme urgovat a raději počkáme. Zatím je telefonizováno asi 50 domácností a značně je rozšířeno užívání "mobilu".

Mimo plán byly provedeny opravy, ktré si mimo jiné vyžádaly oslavy 777 let trvání obce v roce 2004. Nový kabát včetně nové střechy dostala budova obecního úřadu a "staré hasičárny". Omítnuta byla i budova obecní knihovny.

Protože nebyla ani ve výhledu řešena otázka zrychlení internetového spojení po telefonní síti, bylo přikročeno k vybudování VI FI spojení "vzduchem". Připojilo se asi 20 uživatelů internetu. Počáteční období zkušebního provozu máme za sebou a dnes jsou případné výpadky "v normě" a jsou rychle odstraňovány.

Tak jak nastává čas hodnocení, je důležité připravovat nové úkoly pro příští volební období. Nejdůležitejší akce bude bezesporu realizování kanalizační sítě a ČOV. Očekáváme, že bude celá akce provedena v první polovině příštího volebního období. Vybudování této sítě nejenže výrazně zlepší životní prostředí v obci, ale "otevře dveře" k plnění dalších úkolů, které nebylo možno plnit dříve, protože si nemůžeme dovolit plýtvat penězi. Bude tak možno přikročit k plnění neméně důležitého úkolu, kterým bude celková rekonstrukce místních komunikací a nová výstavba v těch lokalitách, na které se v minulosti pozapomnělo.

Život v obci si vyžádá plnění dalších úkolů, které umožní zpracovaný Územní plán obce. Pro zlepšení podmínek k životu v naší krásné obci tak bude stále co dělat.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.prestavlky-rce.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA